Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Falklandy pozostaną brytyjskie

Strategia i polityka, 12 marca 2013

W przeprowadzonym w ostatnich dniach referendum, mieszkańcy Falklandów/Malwinów zdecydowanie opowiedzieli się za utrzymaniem obecnego statusu wysp jako brytyjskiego terytorium zamorskiego.Wynik przeprowadzonego referendum nie jest zaskoczeniem. Na uwagę zasługuje jednak wysoka frekwencja oraz rozkład głosów. Potwierdzają one mocne przywiązanie społeczności archipelagu do brytyjskiej korony. Prezydent Argentyny, Cristina Fernández de Kirchner, zapowiedziała już, że głosowanie nie wpłynie na osłabienie roszczeń terytorialnych Buenos Aires / Zdjęcie: Xinhua

W przeprowadzonym w dniach 10-11 marca referendum, mieszkańcy Falklandów/Malwinów decydowali o tym, czy wyspy mają utrzymać status brytyjskiego terytorium zamorskiego. Głosowanie cieszyło się dużą popularnością (frekwencja wyniosła 92%). Zdecydowana większość głosujących (99,8%) opowiedziała się pozytywnie. Na nie zagłosowały jedynie 3 osoby.

Referendum zostało przeprowadzone w związku z nasilającym się w ostatnich latach brytyjsko-argentyńskim sporem terytorialnym o prawo do kontroli politycznej nad wyspami. Pomimo przegranej wojny w 1982, Buenos Aires nie przestaje rościć pretensji do archipelagu, oddalonego od własnych wybrzeży o ok. 500 km. Problem władztwa nad Falklandami/Malwinami przybrał na znaczeniu wraz z odkryciami potencjalnie bogatych złóż surowców energetycznych, zlokalizowanych u ich wybrzeży. 

W celu ochrony swych interesów terytorialnych, Londyn utrzymuje na wyspach stały kontyngent wojskowy (Brytyjski pokaz siły, 2012-02-05), w tym m.in. myśliwce Eurofighter Typhoon (Eurofightery na Falklandach, 2009-10-27), tankowiec oraz samoloty i śmigłowce transportowe/SAR. Buenos Aires z kolei stara się zjednywać sobie sojuszników w regionie. Wiele państw południowoamerykański zadeklarowało już swe poparcie dla argentyńskich roszczeń terytorialnych.

Jednak w ocenie komentatorów w przypadku części z nich motywację do tego czynu stanowiła nie tyle rzeczywista solidarność z Argentyną, co resentymenty postkolonialne. Co więcej, w powszechnej opinii, problem argentyńskich roszczeń terytorialnych dotyczących Falklandów/Malwinów jest z kolei w dużej mierze wykorzystywany przez Buenos Aires jako temat zastępczy dla problemów wewnętrznych państwa, w tym trudnej sytuacji gospodarczej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.