Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Textron dozbraja kolumbijskie transportery

Wojska lądowe, 20 marca 2013

Przesiębiorstwo Textron Marine & Land Systems otrzymało zlecenie od amerykańskiego dowództwa wojsk pancernych i samochodowych US Army (TACOM) na dostawę 12 zestawów wieżowych dla kolumbijskich transporterów opancerzonych rodziny Commando.

Transportery rodziny Commando bazują na samochodach pancernych M1117. Są od nich dłuższe o ponad 0,5 m i mają większą o 15 cm wysokość przedziału załogi. Rozwijają prędkość ponad 105 km/h, a ich zasięg wynosi 644 km (przy prędkości ok. 100 km/h) / Zdjęcie: Textron

Zlecenie ma wartość 5,5 mln USD. Poza samymi zestawami wieżowymi dotyczy także wsparcia technicznego oraz pakietu części zamiennych. Zakupione elementy mają zostać zamontowane na wykorzystywanych przez kolumbijskie wojska lądowe transporterach opancerzonych Commando Advance.

W 2009 amerykański producent otrzymał zlecenie na dostawę 39 transporterów w wersji Commando Advance (39 Guardianów dla Kolumbii, 2009-12-07). Pierwsze z nich weszły do służby już w maju 2010.

Od tego czasu pojazdy są używane przez Kolumbijczyków w walkach z oddziałami komunistycznej partyzantki FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia). Wiele wskazuje na to, że to właśnie intensywna eksploatacja wozów zmusiła Bogotę do ich doposażenia oraz wymiany zużytych elementów uzbrojenia.

Producent nie podał, o którą wersję wież chodzi. Partia wozów zamówionych w 2009 miała być wyposażona w zestawy w 2 wariantach: z zamontowanym 12,7-mm wkm lub granatnikiem MK 19.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra