Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Nie ukrywam, że nie mam zbyt dobrego zdania o najtańszych samopowtarzalnych strzelbach gładkolufowych - wiele z nich trapionych jest drobnymi usterkami i zacięciami, niejednokrotnie zdarzało się również, że taka broń zawiodła mnie podczas łowów.

Odmiany Vegi w kamuflażu maskującym, z czarną i drewnianą osadą /zdjęcie: Remigiusz Wilk

Dla przykładu - rok temu nowy, rosyjski TOZ-87 zaciął się tak pechowo, że próba doprowadzenia go do porządku zakończyła się pokaleczeniem palców nie tylko właścicielowi, ale i kilku zacnym rusznikarzom. W obecnym sezonie również miałem parę awarii tego rodzaju broni. Tym bardziej byłem ciekaw, jak sprawdzi się kolejny, niedrogi egzemplarz rodem z Turcji - strzelba kalibru 12 Vega D-2171. Dzięki uprzejmości importera, Diany z Tarnowa, otrzymałem możliwość przestrzelania pojedynczego egzemplarza, numer 07UT00314, wybranego losowo z magazynu.

Komora zamkowy strzelby D-2171 /zdjęcie: Remigiusz Wilk

Vega Diana D-2171 to typowa śrutówka samopowtarzalna, działająca na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych przez otwór, czy raczej, dwa otwory w lufie. Zwraca uwagę magazyn podlufowy o zwiększonej pojemności (High Capacity), mieszczący aż siedem nabojów (plus ósmy w komorze nabojowej), co jednak bardziej przyda się sportowcom strzelającym w IPSC niż myśliwym na łowach. Vega ma chromowaną 710-mm lufę, wyposażoną w wąską, wentylowaną szynę. Podświetlana na czerwono muszka kapitalnie sprawdzi się w nieco gorszych warunkach oświetleniowych. Dwuczęściowa osada wykonana jest z czarnego syntetyku. Chwyt typu niemieckiego oraz czółenko są moletowane, co zwiększa przyczepność dłoni. To ostatnie ma szereg skośnych otworów wentylacyjnych, co nadaje broni drapieżny wygląd. Gumowa stopka kolby jest nieco za twarda, aby realnie zmiękczać odrzut. Broń wydaje się nieco za lekka, zwłaszcza jak na kaliber 12/76 Magnum, jednak wrażenie to natychmiast znika, gdy załadujemy pełny magazyn. Zatrzask do zwalniania zamka z tylnego położenia znajduje się z lewej strony komory zamkowej, bezpiecznik zaś w kabłąku spustowym. Ocena wizualna - prosty, tani półautomat. Jeżeli jednak za 1250 złotych nie powinno się oczekiwać żadnej finezji, to wydaje się, iż Vega wygląda nawet znacznie lepiej, niż kosztuje. (ciąg dalszy w numerze)

Broń i Amunicja - 01/2008
Drukuj Góra