Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Remigiusz Wilk

Od 9 do 12 marca odbywały się w Norymberdze największe w Europie targi broni sportowej i myśliwskiej IWA & OutdoorClassic, połączone z Enforce Tac dla służb mundurowych. W halach zmieściło się 1204 wystawców, a samą imprezę odwiedziło 36 tys. osób. Bardzo silną reprezentację miała też Polska, jeżeli tendencja się utrzyma, to może doczekamy się za rok, wzorem innych państw i rodzimego, wyraźnie oznaczonego kwartału stoisk?

Nicola Bandini współwłaściciel włosko-rosyjskiego Arsenal Firearms z pistoletem AF-1 Strike One. Konstrukcja pozwala na zastosowanie luf różnych długości i mocowanie dodatkowego wyposażenia w ramach zestawu LRC (Long Range Conversion) / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Najbardziej eksponowane stoisko należało do Grupy Bumar, czy też w zasadzie do jej dywizji Grupa Żołnierz. Prezentowano broń samopowtarzalną z radomskiej Fabryki Broni: karabinki Beryl Sport kalibru 5,56 i 5,6 mm i pistolety (w tym BRS-99 z absurdalnie długą lufą). W porównaniu z innymi brakuje Łucznikowi odmiany Mini Beryla do naboju 9 mm x 19. Podobne konstrukcje są coraz częściej spotykane w ofertach innych producentów i popularne ze względu na cenę amunicji i dostępność strzelnic. Swoją obecność zaznaczył Bumar Żołnierz (PCO), jak i ponownie zjednoczone ZM Tarnów (ZMT połączone z OBRSM). Te ostatnie pokazały makietę strzelnicy kontenerowej, niemiecką prapremierę miał też karabin Alex Tactical Sport do naboju 7,62 mm x 51, czyli cywilna odmiana wojskowego Bora.

W cztery lata po swojej polskiej premierze na MSPO 2008 na IWA zadebiutował 7,62-mm karabin Alex Tactical Sport z na nowo zjednoczonych ZM i OBRSM Tarnów (nowe logo z lewej) / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Po raz pierwszy dwudniowe (8-9 marca) targi Enforce Tac przeznaczone dla służb mundurowych zostały przeniesione z zakamarków centrum targowego i pokojów na zapleczu, gdzie odbywały się do tej pory, do wydzielonej części IWA. Choć organizatorzy imprezy w Norymberdze starają się jak tylko mogą odciąć od wszystkich powiązań z rynkiem innym, niż cywilny, to w końcu ugięli się pod presją wystawców i zapotrzebowaniem. Niemniej nadal wejście na Enforce Tac jest skomplikowane i wymaga specjalnych zaproszeń, nie zostanie tam wpuszczony normalny zwiedzający targi IWA.

Michael Klesz, twórca tłumików dźwięku serii MK (widoczny na lufie), prezentuje karabinek Schmeisser AR-15 pokryty warstwą złota. Powstały tylko dwa takie pamiątkowe modele / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Wchodzących przez główne wejścia na targi witały duże reklamy, na których demonstrowano… dwulufowy pistolet kalibru .45 APC, przypominający dwa zrośnięte klony Colta M1911. Wchodzący uznawali to jako żart lub traktowali broń na plakacie jako makietę, stworzoną specjalnie, aby przyciągnąć uwagę do rosyjsko-włoskiego przedsiębiorstwa Arsenal Firearms.

Początkowo potraktowany jako żart i próba zainteresowania zwiedzających, pistolet AF2011-A1 Second Century okazał się rzeczywistą konstrukcją, przypominającą zrośnięte dwa Colty M1911 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Okazało się, że AF2011-A1 Second Century rzeczywiście istnieje, co więcej nawet strzela. Broń zasilana z dwóch, połączonych stopkami magazynków 8-nabojowych, od razu wzbudziła ogromne zainteresowanie, ale nie w Europie, lecz za oceanem. Amerykanie zaczęli prześcigać się w peanach na jej cześć. Sam pistolet jest ciężki, niezgrabny i przeznaczony raczej dla osób o sporych dłoniach lub długich palcach, bo tylko tacy strzelcy będą mogli się nim w miarę wygodnie posługiwać.(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 02/2012
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.