Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Na rynku celowników optycznych pojawiła się nowa seria lunet, której nadano oznaczenie Classic. Ich importerem jest Delta Optical z Nowych Osin k. Mińska Mazowieckiego, która do tej pory specjalizowała się w sprzedaży bardzo tanich lunet chińskich i znacznie lepszych jakościowo celowników japońskich Titanium. O ile do przyzwoitej serii Titanium większych uwag mieć nie można, o tyle optyka chińska niejednemu myśliwemu wyszła bokiem.

Oceniając możliwości optyki 2,5-10x56 w nocy, porównywałem ją z serią Titanium, lunetami Fomei, tanimi celownikami DO 8x56 i 3-9x56 oraz białoruskimi i rosyjskimi Albar i WOMZ Piład. Classic mieści się gdzieś pośrodku, ustępując Titanium, jest jednak zdecydowanie lepsza od tanich chińczyków czy celowników rosyjskich /Zdjęcie: Marek Czerwiński

Lunety z Kraju Środka trapią dwa główne problemy: pierwszym jest niska wytrzymałość mechaniczna, zwłaszcza na odrzut broni w średnich kalibrach, zaś drugim słaba przepuszczalność światła. Zatem ich przydatność w nocy jest niewielka. Seria Classic została opracowana przy zastosowaniu japońskiej technologii, co miało usunąć lub przynajmniej ograniczyć zasadnicze wady. Czy tak się stało w praktyce? Aby spróbować udzielić odpowiedzi na to pytanie, trzeba najpierw w skrócie omówić nową optykę.

Seria Classic obejmuje cztery lunety. Pierwsza, o parametrach 1,25-4,5x24 przeznaczona jest na broń wykorzystywaną podczas polowań zbiorowych. Druga, Classic 3-9x42, na lekkie sztucery kalibru .222 i .223 Remington i broń kombinowaną. Najbardziej uniwersalną lunetą wydaje się ta o parametrach 3-12x50, gdyż, po pierwsze da się ją jeszcze osadzić stosunkowo nisko, po drugie maksymalny zakres powiększeń pozwala na skuteczne strzały nawet na 200 metrów. Generalnie, celowniki o 50-mm średnicy optycznej obiektywu są w Europie kupowane najczęściej. Najlepsze parametry do strzelań w warunkach ograniczonej widoczności zapewnia celownik Classic 2,5-10x56.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 05/2007
Drukuj Góra