Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Zbigniew Świerczek

Od 31 sierpnia do 1 września już po raz piąty na strzelnicy w podkrakowskich Zielonkach odbyły się międzynarodowe zawody w strzelectwie praktycznym Polish National Championship Cracow Open 2007. Nazwa długa, ale i okoliczności rozgrywania tych największych zawodów w kraju były też wyjątkowe.

Saul Kirsch w trakcie strzelania na Stage 4, Broń i Amunicja. On, jak i wielu zawodników, określiło go mianem The Best Stage /Zdjęcie: Janusz Wilkoński

Organizowane przez Związek Strzelectwa Dynamicznego zawody, mają wypracowaną renomę i z roku na rok jest coraz wyższy poziom. Wszystko to bierze się z zaangażowania i ciężkiej pracy działaczy oraz wspaniałych ludzi - członków klubu, którym rywalizacja sportowa jest szczególnie bliska. W tym roku pretekstów do zorganizowania okazałej imprezy było więcej niż zazwyczaj, a najistotniejsze to połączenie Polish Open z zawodami Cracow Open, jubileusz X-lecia IPSC w Polsce oraz prezentacja regionu i miejsca jako organizatora Mistrzostw Europy 2010.

Krakowskie zawody

Organizacja tak dużej imprezy tak naprawdę zaczyna się już kilka miesięcy wcześniej i jest dużym wyzwaniem, nie tylko pod względem przygotowania strzelnicy, ale i szeregu zadań o charakterze czysto logistycznym - poczynając od wyżywienia, skończywszy na zakwaterowaniu. Specyficzny charakter tegorocznych zawodów wyjątkowo zmobilizował działaczy ZSD. Problemów, jak to zazwyczaj bywa, gdy chce się zrobić coś wyjątkowego, było naprawdę sporo, niektóre zaś były spowodowane siłami natury. Na dwa dni przed rozpoczęciem zawodów nad Krakowem przeszła potężna burza, która zdewastowała przygotowane tory strzeleckie. Większość prac wykonywanych było na ostatni gwizdek, aby zdążyć w zaplanowanym czasie ukończyć budowę torów.

Tegoroczny Cracow Open rozgrywany był na szesnastu torach, do ukończenia których wymagane było oddanie minimum 280 strzałów /Zdjęcie: Janusz Wilkoński

Zawody oficjalnie trwały dwa dni, a rywalizacja - na szczęście! - przebiegała w sprzyjających warunkach atmosferycznych. Przed rozpoczęciem części głównej rozegrano Pre-Match, w którym wystartowała rekordowa liczba siedemdziesięciu zawodników (sędziowie i obsługa), tylko po to, aby główna część mogła odbyć się bez niepotrzebnych przestojów. Sędziowie na torach, to w większości zawodnicy zagraniczni, posiadający duże doświadczenie i pracujący przy zawodach IPSC na terenie całej Europy.

Tegoroczny Cracow Open rozgrywany był na szesnastu torach, do ukończenia których wymagane było oddanie minimum 280 strzałów. Zabudowa sytuacji strzeleckich była wyjątkowo dobra, wyjątkowo ciekawa i, co muszę przyznać, również wyjątkowo trudna.

Zachowano równowagę w konstrukcji parkurów, zaś większość torów pozwalała zawodnikowi na zastosowanie różnych wariantów ich rozwiązania. Stosunkowo mała liczba tarcz karnych mogłaby sugerować, że organizator stawia na szybkość. Nic podobnego, a nawet wręcz przeciwnie - umiejętne ustawienie celów, z których spora część znajdowała się na dużych odległościach (nawet do 30 metrów), wymuszały precyzje oddawanych strzałów, a to oznaczało zwolnienie przebiegu. W połączeniu z celami bardzo bliskimi, tworzyło to pozytywny efekt równowagi i promowania rzeczywistych umiejętności strzeleckich zawodnika. Pikanterii dodawały trzy tory, na których strzelec musiał prowadzić ogień jedną ręką, zarówno mocną jak i słabą, co nie wszystkim odpowiadało. Jako ciekawostkę muszę dodać, że organizator zadbał, aby strzelanie odbywało się w różnych postawach wyjściowych, na przykład: stojąc obrócony tyłem do tarcz, leżąc na brzuchu czy siedząc. Jednym z ciekawszych torów był Stage 4, na którym redakcja Broni i Amunicji ufundowała nagrody dla najlepszych zawodników w poszczególnych klasach sprzętowych.

Zaskoczenia nie było. Wszystkie pierwsze czasy wykręcili czołowi zawodnicy (gwiazdy) światowego IPSC. W klasie Open - Saul Kirsch z Izraela, w Production Adam Tyc z Czech, w Standard - Węgier Gyorgi Batki, zaś w Modified kolejny Czech, Zdenek Henes. W sumie w całych zawodach wystartowało 202 osoby z 14 krajów: z Polski 83 zawodników, z Czech 36, ze Słowacji 30, z Litwy 14, z Wielkiej Brytanii 13, po pięciu z Łotwy i Ukrainy, po czterech z Węgier i Francji, po dwóch z Bułgarii, Danii, Niemiec i Austrii oraz jeden z Izraela. Otwarto cztery dywizje sprzętowe w pięciu kategoriach: Regular, Standard Lady, Standard Senior, Production Junior i Production Senior. Zawody przebiegały w miłej atmosferze i przy dobrej organizacji. Niestety, czterech zawodników zostało zdyskwalifikowanych, o co, w przypadku tak wymagających przebiegów, było naprawdę nietrudno.

X-lecie regionu

Po zakończeniu rywalizacji, w auli Akademi Rolniczej w Krakowie odbyły się obchody jubileuszu X-lecia Regionu Polska, podczas których Dyrektor Regionalny Tadeusz Gołąb wręczył zasłużonym działaczom pamiątkowe medale. Dopełnieniem części związanej z rocznicą istnienia strzelectwa praktycznego był występ ludowego zespołu pieśni i tańca, prezentujący folklor ziemi małopolskiej. Przed ceremonią wręczenia medali organizatorzy znowu zaskoczyli wszystkich zgromadzonych. Zaprezentowany został film z zawodów Cracow Open 2007, którego aktorami byli sami zawodnicy. Film ten, w sympatycznej oprawie muzycznej, z przymrużeniem oka prezentował śmieszne sytuacje, jakie miały miejsce w trakcje turnieju. Widownia była zachwycona i nagrodziła organizatorów gromkimi brawami. Po zakończeniu ceremonii miała miejsce loteria, w której nagrodą główną był pistolet CZ2075 RAMI z limitowanej wersji. Losowania dokonywał Adam Tyc, przedstawiciel sponsora i fundatora - Czeskiej Zbrojowki. Szczęśliwym zwycięzcą okazał się Leszek Sokołowski.

W auli Akademi Rolniczej w Krakowie odbyły się obchody jubileuszu X-lecia Regionu Polska /Zdjęcie: Janusz Wilkoński

Wyniki

Klasyfikacja końcowa i rezultaty jakie w poszczególnych klasach sprzętowych uzyskali zawodnicy przedstawia się następująco:

Klasa Open: 1. Saul Kirsch (Izrael), 2. Martin Kamenicek (Czechy), 3. Miroslav Havlicek (Czechy), 4. Petr Pijacek (Czechy), 5. Emile Obriot (Francja), 6. Thierry Obriot (Francja).

Klasa Modified: 1. Zdenek Henes (Czechy), 2. Lubor Novak (Czechy), 3. Alex Szabo (Słowacja), 4. Ondrej Grencar (Słowacja), 5. Frantisek Blaha (Słowacja), 6. Peter Brazdil (Słowacja).

Klasa Production: 1. Adam Tyc (Czechy), 2. Ernest Nagy (Słowacja), 3. Anton Penov (Słowacja), 4. Jan Pavlik (Słowacja), 5. Jan Lihne (Czechy), 6. Zdenek Svehla, jr (Czechy).

Klasa Standard: 1. Gyorgy Batki (Węgry), 2. Josef Rakusan ml. (Czechy), 3. Peter Kopunec (Słowacja), 4. Zdenek Lihne (Czechy), 5. Libor Horak (Czechy), 6. Ralf Jensen (Dania).

W klasyfikacji narodowej:

Klasa Production: 1. Przemysław Lewandowski, 2. Stanisław Kwiecień, 3. Tomasz Redecki, 4. Łukasz Borkowski, 5. Karol Kopiec, 6. Leszek Sokołowski.

Klasa Standard: 1. Wiesław Sioda, 2. Krzysztof Sanecznik, 3. Bogusław Gawenda, 4. Wiesław Burzec, 5. Andrzej Zdzitowiecki, 6. Zbigniew Świerczek.

Na zakończenie

Zawody Cracow Open 2007 to wspaniała impreza międzynarodowa, która już zdobyła swoje miejsce w kalendarzu zawodów europejskich. Dzięki działaczom ZSD, sponsorom i sympatykom strzelectwa praktycznego, mogliśmy po raz kolejny uczestniczyć w zawodach na europejskim poziomie. Jestem przekonany, że następne Cracow Open będzie jeszcze lepsze, a organizatorzy jeszcze nie raz zaskoczą nas swoją pomysłowością. O klasie niech świadczy fakt, że krakowska strzelnica gościła największe gwiazdy światowego IPSC: Ericka Grauffela, Saula Kircha, Adama Tyca czy Martina Kameniceka. Gościem ZSD trzy lata temu był sam Nick Alexakos, szef federacji światowej. Jeżeli zaangażowanie i pracowitość kolegów ze stolicy małopolski będzie równie duża jak obecnie, to możemy się spodziewać jeszcze wielu wspaniałych imprez strzeleckich.

W tym miejscu pragnę podziękować zarządowi ZSD na czele z Robertem Miklaszewskim, za wspaniałą zabawę i życzę podobnych sukcesów w organizacji zawodów IPSC.

Zbigniew Świerczek


Broń i Amunicja - 05/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.