Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Jakub Link-Lenczowski

Historia firmy Steyr sięga połowy XIX wieku, kiedy to 16 kwietnia 1864 została powołana Josef und Franz Werndl & Comp. Waffenfabrik und Sägemühle (Fabryka Broni Josefa i Franza Werndla) w miejscowości Oberletten. Firma ewoluowała zmieniając nazwę na österreichische Waffenfabriksgesellschaft i ostatecznie narodziły się zakłady Steyr-Daimler-Puch AG z wydzielonym oddziałem Steyr-Mannlicher, specjalizującym się obecnie w broni myśliwskiej.

Porównanie Steyra LG 110 FT (niżej) z modelem LG 100 HP zmodyfikowanym do standardu FT (wyżej). Widać wyraźnie różnicę w zastosowanych materiałach elementów osady oraz różne systemy wyważenia karabinków /Zdjęcie: Bartosz Łuczak

Przez lata Steyr wprowadził na rynek wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak pistolety Mannlicher l model 1905 czy Steyr M.1912. Po zakończeniu II wojny światowej, Steyr- Mannlicher, z racji ograniczeń narzuconych przez Aliantów, produkował głównie broń myśliwską. Po odrodzeniu się austriackich sił zbrojnych, w 1955 rozpoczęła się produkcja karabinu StG 58 na bazie belgijskiego FN FAL. Obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych karabinków automatycznych na świecie jest Steyr AUG. Jednak firma nie jest znana na rynku jedynie z broni wojskowej i myśliwskiej, od wielu lat posiada w swojej ofercie również karabinki i pistolety sportowe. Początkowo były one produkowane razem z bronią myśliwską, ale w 2001 powstała spółka-córka Steyr Sportwaffen GmbH, specjalizująca się w strzelectwie sportowym.

Karabinki oznaczone jako LG 110, bazujące na tych samych rozwiązaniach technicznych dzielą się na dwie grupy: Match Linie i Adventure Line. Karabinki z tej pierwszej grupy, służące do strzelania tarczowego, występują w kilku odmianach: klasycznej oraz lekkiej (dla kobiet i juniorów). Wszystkie modele wyposażone są w diopter oraz zestaw ciężarków do bardzo precyzyjnego wyważenia broni, zgodnego z preferencjami konkretnego strzelca.

Port ładowania w pozycji otwartej. Na uwagę zasługuje widoczna komora ładowania i wylot zaworu dostarczającego powietrze z kartusza (zielona uszczelka)/Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski

Seria Adventure, z której wywodzi się opisywany Steyr LG 110 FT, to karabinki o bardziej zwartej budowie, posiadające kartusz o większej pojemności, który pozwala na oddanie około 120 strzałów przy zachowaniu energii śrutu na poziomie około 16 J. W LG110 FT można w prosty sposób ustawiać energię wylotową śrutu na dwóch poziomach 16 oraz 24 J, przy czym należy pamiętać, że to drugie ustawienie wiąże się w Polsce z koniecznością rejestracji wiatrówki jako broni pneumatycznej i uniemożliwia starty w zawodach FT. Steyr LG 110 FT jest obecnie jednym z najpopularniejszych karabinków PCP (Pre-Charged-Pneumatics) stosowanych w Strzelectwie Terenowym na całym świecie i powstał jako rozwinięcie konstrukcji LG 100 FT. Do podstawowych zmian należą m.in. inny system wyważenia, poprawiony stabilizator redukujący drgania występujące przy strzale, nowe materiały, z których jest wykonana osada (Steyr odchodzi od laminowanej sklejki, od sposobu barwienia której wzięła się nieformalna nazwa modelu LG100 pszczółka).

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 05/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.