Na rozpoczynającej się dzisiaj w chorwackim Splicie wystawie ASDA zadebiutują dwie odmiany bezkolbowego karabinka HS Produkt: standardowa VHS-D2 i skrócona VHS-K2.
Rozwijany przez chorwacką fabrykę broni HS Produkt 5,56-mm karabinek automatyczny w układzie bezkolbowym VHS (Visenamjenska Hrvatska Strojnica, dosłownie Wielozadaniowy Chorwacki Karabinek) przeszedł testy wojskowe w 2009 i został przyjęty do uzbrojenia (Zakupy karabinków VHS, 2009-05-17). Armia chorwacka zakupiła wówczas pierwszą, liczącą sobie 1000 sztuk partię broni w odmianach standardowej VHS-D z 500-mm lufą i skróconej VHS-K z lufą długości 400 mm. Po części miało to pozwolić wojsku zapoznanie się z nowym rodzajem konstrukcji, z drugiej strony pozwolić przedsiębiorstwu na sprzedaż eksportową, bowiem karabinek był traktowany jako przyjęty do uzbrojenia.
Pozyskanie kolejnych partii broni chorwaccy generałowie uzależnili od wprowadzenia do niej poprawek, pozwalających na korzystanie z niej nie tylko strzelcom praworęcznym, ale też mańkutom. Po kilku latach prac badawczo-rozwojowych na ASDA zostaną pokazane zmodernizowane modele, nazwane VHS-2. HS Produkt solidnie przygotował się do wdrożenia nowych karabinków. W samym tylko 2013 na zakup nowych maszyn producent z miasta Ozalj wydał 13,1 mln euro, zaś w ciągu ostatnich 4-5 lat wszystkie inwestycje w nową broń - nie tylko VHS-2 - pochłonęły łącznie około 60 mln euro. W międzyczasie, w 2011 opracowano do karabinka 40-mm granatnik podwieszany (Chorwackie bezkolbowce, 2011-04-07).
HS Produkt dokonał w swojej konstrukcji VHS wielu zmian. Po pierwsze, dostosował do wyrzucania łusek z prawej i lewej strony. Po drugie, skrócił odległość między chwytem pistoletowym, a gniazdem magazynka, co dało możliwość wprowadzenia regulowanej – w bardzo niewielkim zakresie, ale jednak – stopki kolby (warto dodać, że takie rozwiązanie było też postulowane na jednym z pierwszych etapów rozwoju polskiego MSBS-5,56). Zmieniono też położenie manipulatorów, dublując po obu stronach komory zamkowej część z nich, część zaś umieszczając centralnie, dzięki czemu broń bez problemów mogą obsługiwać strzelcy prawo- i leworęczni. Co więcej, w nowym VHS-2 wprowadzono też łatwowymienne lufy, które utrzymywane są w obsadzie za pomocą czterech śrub.