Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemieckie wozy bojowe dla Indonezji

Wojska lądowe, 08 maja 2013

Indonezyjskie media i odpowiedź na interpelację niemieckiej posłanki przyniosły szczegółowe informacje o ubiegłorocznej umowie dotyczącej sprzedaży przez Rheinmetall 162 używanych pojazdów pancernych, w tym czołgów Leopard 2.

Indonezja będzie kolejnym krajem, do którego trafią Leopardy 2A4, pochodzące z nadwyżek sprzętowych sił zbrojnych naszych zachodnich sąsiadów / Zdjęcie: MO Niemiec

Doposażenie jednostek pancernych jest jednym z elementów 5-letniego planu modernizacji technicznej indonezyjskich sił zbrojnych o łącznej wartości 15 mld USD. Na zakup czołgów i pojazdów towarzyszących zarezerwowano równowartość 280 mln USD. Negocjowano zakup nowych rosyjskich T-90, używanych holenderskich Leopardów 2A6 oraz Leopardów 2A4 z nadwyżek Bundeswehry. Najbardziej zaawansowane były rozmowy z Holandią, jednak władze tego kraju nie zaakceptowały porozumienia.

Ostatecznie zdecydowano się na ofertę niemiecką, przy czym kluczowe decyzje polityczne rządy obu państw podjęły w końcu 2012. Dostawca uzbrojenia, koncern Rheinmetall, odmówił komentarza na temat ilości sprzętu, wartości umowy i terminów dostaw. Szczegóły transakcji podane jednak zostały do publicznej wiadomości w indonezyjskich mediach oraz w odpowiedzi na interpelację poselską Katji Keul, członkini partii Zielonych, wchodzącej w skład komisji obrony Bundestagu.

W dokumencie opublikowanym na jej stronie internetowej, w punkcie dotyczącym Indonezji, mowa jest o 104 czołgach podstawowych Leopard 2, 50 wozach bojowych Marder 1A2, 4 wozach zabezpieczenia technicznego Büffel, 3 mostach czołgowych Biber, opancerzonym wozie saperskim Kodiak, 1 dziale i amunicji czołgowej.

Z kolei przedstawiciele indonezyjskiego rządu ujawnili, że zakup obejmuje 42 wyremontowane, standardowe Leopardy 2A4 oraz 61 wozów tego typu zmodernizowanych do wariantu Leopard 2 Revolution. Łączna wartość kontraktu – według Dżakarty – nie przekracza planowanych wcześniej 280 mln USD.

Ostatnie tygodnie są szczególnie owocne dla niemieckiego przemysłu obronnego. Kilkanaście dni temu Berlin zawarł lukratywny kontrakt z Katarem (Niemiecka broń za 2,5 mld USD dla Kataru, 2013-04-20). Transakcja z Indonezją także została już zatwierdzona przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego Niemiec, której przewodniczy kanclerz Angela Merkel.

Nie wiadomo natomiast, kiedy zostanie podjęta decyzja w sprawie umowy z Arabią Saudyjską, która zamierza zakupić czołgi Leopard 2 i niemiecko-holenderskie transportery opancerzone Boxer. Według źródeł zbliżonych do niemieckich kręgów przemysłowych, ma to nastąpić po wyborach parlamentarnych, które odbędą się we wrześniu. Jednak sprzedaż uzbrojenia do niektórych krajów Bliskiego Wschodu, w tym m.in. Arabii Saudyjskiej, jest krytykowana przez opozycję w Bundestagu, zarzucającą im nieprzestrzeganie praw człowieka.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.