Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

RMCD 2013: Napędowy RMG 7.62

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 maja 2013

Rheinmetall podczas sympozjum Medium Calibre Day poinformował o pracach nad napędowym karabinem maszynowym zasilanym nabojem 7,62 mm x 51.

Nowy, rozwijany przez Rheinmetall Defence napędowy karabin maszynowy do amunicji 7,62 mm x 51. Element widoczny na końcu komory zamkowej pozwala dopasować broń długością do różnych modułów uzbrojenia

Od kilku lat rozwijany jest, na zlecenie Bundeswehry, napędowy karabin maszynowy RMG .50 (oznaczenie armii niemieckiej to SMG .50, dosłownie ciężki karabin maszynowy) do amunicji 12,7 mm x 99 (RMG.50 Rheinmetalla na Eurosatory, 2010-06-16). Podczas sympozjum Medium Calibre Day odbywającego się w Zurichu, przedstawiciele Rheinmetall Defence poinformowali o opracowaniu konstrukcji strzeleckiej wykorzystującej rozwiązania opracowanych dla RMG .50, ale zasilanej nabojem 7,62 mm x 51.

Przekrój nowej konstrukcji. Zwraca uwagę zespół trzech luf, z czego tylko jedna wykorzystywana jest do prowadzenia ognia, dwie pozostałe są zapasowe. Dla Bundeswehry zaletą wprowadzenia RMG 7.62 jest zachowanie pewnych nawyków obsługowych z MG3

Nowa broń nosi nazwę RMG 7.62 (Rheinmetall Machine Gun) i jest dosyć niezwykłym, napędowym karabinem maszynowym. Karabin maszynowy jest napędzany silnikiem elektrycznym i zintegrowany z kołyską. Pozwala to na łatwe zintegrowanie broni z zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia, do których jest głównie przeznaczona. Jak twierdzi producent, ma to być konstrukcja działająca na znanej z świata komputerów zasadzie plug & play, czyli ma być gotowa do działania natychmiast po montażu w bezzałogowej wieży.

Pierwszy z dwóch istniejących prototypów RMG 7.62 na stanowisku testowym. W konstrukcji mają zostać wykorzystane nanopokrycia (hybrydopolimery), co zwiększa odporność na działania chemiczne i mechaniczne

Niezwykłą cechą RMG 7.62 jest widoczny na pierwszy rzut oka zespół trzech luf. Błędem jest jednak sądzić, że to broń systemu Gatlinga, z obrotowym blokiem luf i bardzo wysoką szybkostrzelnością, rzędu 4000-6000 strz./min. Choć nowa konstrukcja, podobnie jak RMG.50, ma możliwość strzelania z regulowaną szybkostrzelnością, to jednak maksymalna wynosi tylko 800 strz./min.

RMG 7.62 zamocowany w zsmu Kongsberg Super Lite. Zaletą nowej konstrukcji jest stała synchronizacja między zasilaniem w amunicję, a mechanizmem broni. Ponadto system automatycznie zlicza wystrzeloną amunicję i pozwala na strzelanie z regulowaną szybkostrzelnością do 800 strz./min.

Tak naprawdę karabin maszynowy RMG 7.62 strzela tylko z jednej lufy, zaś pozostałe dwie są traktowane jako zapasowe. W chwili, gdy kontrolujący broń mechanizm wykryje wzrost temperatury, elektryczny mechanizm zmienia lufę na nową i pozwala ochłodzić się poprzedniej. Działa to na zasadzie obrotowej, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Tym sposobem niemieccy konstruktorzy chcą wybrnąć z problemu związanego z wymianą luf w karabinach maszynowych podczas prowadzenia intensywnego ognia.

Wizja zintegrowania RMG 7.62 jako karabinu sprzężonego z 120-mm armatą czołgu Leopard 2 / Zdjęcia i rysunki: Rheinmetall Defence

Powody stworzenia takiego napędowego karabinu maszynowego są identyczne, jak w przypadku modelu większego kalibru – większość używanych obecnie broni wsparcia montowanych jest w bezzałogowych wieżach (RIS 2013: Dual FEWAS, 2013-04-28). A skoro te konstrukcje strzeleckie i tak na stałe związane są z pojazdem, to nie ma problemu z dostarczaniem do nich zewnętrznego źródła zasilana, czy też przewożenia ciężkich akumulatorów.

Testowe strzelania pierwszego prototypu karabinu maszynowego RMG 7.62

Co więcej, stworzenie od podstaw takiego modelu eliminuje z dotychczas rozwijanych zdalnie sterowanych stanowisk wiele niepotrzebnych elementów, mocowanych w nich tylko dlatego, że umożliwiały współpracę z typowymi karabinami maszynowymi, działającymi w oparciu o wykorzystanie odrzutu lub odprowadzenie gazów prochowych z przewodu lufy. W nowej konstrukcji wszystkie są od razu zintegrowane i obecne w obrębie broni. Brak zewnętrznego mechanizmu napinania, elektrospustu, skrzynki kontrolnej i innych modułów zmniejsza masę i wymiary bezzałogowej wieży.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.