Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litwa przyjęła do służby niszczyciele min

Marynarka wojenna, 16 lipca 2013

Marynarka wojenna Litwy przyjęła do służby dwa niszczyciele min, Skalvis (M53) i Kuršis (M54).

Ceremonia przyjęcia niszczycieli min, Skalvis (M53) i Kuršis (M54), na terenie bazy marynarki wojennej Litwy w Kłajpedzie / Zdjęcie: Thales UK

Uroczystość przyjęcia okrętów do służby odbyła się na terenie bazy marynarki wojennej w Kłajpedzie na zachodzie kraju. Niszczyciele min zostały zakupione od Wielkiej Brytanii w listopadzie 2008 (Nowe okręty Litwy, 2011-05-06). W Royal Navy służyły jako jednostki typu Hunt, HMS Cottesmore (Skalvis) i HMS Dulverton (Kuršis).

Przed sprzedażą Litwie pełniły służbę w Irlandii Północnej jako okręty patrolowe. Za ich doposażenie do wymogów nowych misji odpowiadał Thales UK oraz wybrani przez niego podwykonawcy, w tym należąca do A&P Group stocznia Falmouth. Okręty otrzymały nowy układ zarządzania walką M-CUBE, zespoły napędowe Caterpillar C32 ACERT, sonar podkadłubowy Thales 2193 oraz nowe wyposażenie do zwalczania min, ze  zdalnie sterowanymi jednorazowymi ładunkami K-Ster. 

Warto zaznaczyć, że Thales UK ma już duże doświadczenie w usługach wykonywanych na pokładach okrętów omawianej klasy dla państw bałtyckich. Na początku miesiąca przedsiębiorstwo informowało o zawarciu porozumienia z marynarką wojenną Estonii o wsparciu technicznym zakupionych w 2006 od Royal Navy niszczycieli min typu Sandown, EML Admiral Cowan (M313) (ex-HMS Sandown (M101)) i EML Sakala (M314) (ex-HMS Inverness (M102)) (Thales dla estońskich niszczycieli min, 2013-07-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.