Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni Zulfiquar przyjęty do służby

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 września 2013

Marynarka wojenna Pakistanu przyjęła do czynnej służby ostatnią z fregat typu Zulfiquar, (F-22P), PNS Aslat (254).

Zakup, budowa i wprowadzenie do czynnej służby pakistańskich fregat typu Zulfiquar stanowią bezprecedensowe wydarzenie w historii marynarki wojennej tego państwa. Są one bowiem pierwszymi dużymi okrętami nawodnymi, które wchodzą do linii jako jednostki fabrycznie nowe. Stanowią też wyraźny przykład bliskich relacji polityczno-wojskowych pomiędzy Pakistanem i ChRL / Zdjęcie: The Asian Defence

PNS Aslat jest czwartym i ostatnim okrętem typu Zulfiquar, zakupionym przez marynarkę wojenną Pakistanu. Okręty oparte są na konstrukcji chińskich jednostek typu 053H3. Pierwsze trzy fregaty zostały zbudowane w Szanghaju. Ostatnia już na terenie Pakistanu, na podstawie umowy o transferze technologii. Za jej budowę odpowiadała pakistańska stocznia Karachi Shipyard and Engineering Works (KS&EW) zlokalizowana na południowym wschodzie kraju.

Zulfiquary zostały zamówione w ChRL w 2005. Fregaty mają zastąpić przestarzałe i wyeksploatowane jednostki typu Tariq, czyli ex-brytyjskie Amazony/Typ 21. Do ich wycofania ze służby ma dojść w najbliższych latach.

Warto podkreślić, że PNS Aslat została przyjęta na stan floty w połowie kwietnia 2013 (Ostatnia F-22P w kwietniu, 2013-03-21). Niedawna uroczystość, która odbyła się w towarzystwie premiera Pakistanu, Nawaza Sharifa, wysokich przedstawicieli sił zbrojnych, a także ambasadora ChRL, symbolizowała gotowość okrętu do wykonywania stawianych mu zadań.

PNS Aslat uzupełni Zulfiquary znajdujące się już w linii: PNS Zulfiquar (251) (PNS Zulfiquar w Pakistanie, 2009-09-15), PNS Shamsheer (252) oraz PNS Saif (253). Fregaty omawianego typu zostały wyposażone m.in. w 76-mm armaty, wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych FM-90, dwie pocztwórne, kontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych C-802 o zasięgu 120 km oraz 7-lufowe armaty typ 730. Na ich pokładzie mogą stacjonować śmigłowce Harbin Z-9EC.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.