Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

DSEI 2013: STM556 od 2014

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 września 2013

Na DSEI miała miejsce oficjalna premiera nowego austriackiego karabinka Steyr Mannlicher STM556. Produkcja seryjna broni ma rozpocząć się w 2014.

Na DSEI miała miejsce oficjalna premiera nowego karabinka uniwersalnego (z szybko wymiennymi lufami) STM556. To dopracowany klon AR-15 z tłokowym systemem gazowym

STM556 był zapowiadany od 2012, jednak pierwsza nieoficjalna prezentacja nowej konstrukcji miała miejsce na wystawie IDEF w Stambule w maju bieżącego roku (IDEF 2013: Steyr STM 556, 2013-05-09). Obecnie Austriacy, będący na finiszu prób wojskowych broni zdecydowali się na jej oficjalną premierę. Karabinek ma trafić do produkcji seryjnej na początku 2014.

STM556 to klon AR-15 z mechanizmem gazowym z krótkim ruchem tłoka gazowego i monolityczną komorą zamkową, ryglowany obrotowo 7-ryglowym zamkiem. Wyróżnia go łatwowymienna lufa, którą można zdemontować w czasie 2 sekund, będąca odmianą rozwiązania zastosowanego w karabinku Steyr AUG. W przeciwieństwie do innych klonów AR-15 w STM556 wprowadzono stalowe prowadnice suwadła. Pozwala to wyeliminować podstawową wadę tłokowych odmian – skośny ruch mechanizmu ruchomego (popychacz uderza w górną część suwadła).

Najkrótsza odmiana STM556 z 293-mm długości lufą

Przełącznik rodzaju ognia typu europejskiego, w którym zabezpieczenie broni jest możliwe zarówno z napiętym, jak i opuszczonym kurkiem (naładowanej i pustej). Jego skrzydełka umieszczono z prawej i lewej strony. Producent oferuje w standardzie aż trzy, różnej wielkości chwyty pistoletowe, co pozwala na jego wygodne dopasowanie do dłoni strzelca. Wewnątrz chwytu mieści się zestaw do czyszczenia broni.

Na tle podobnych konstrukcji ciekawostką jest zastosowanie czteropołożeniowego regulatora gazowego – do strzelania w warunkach normalnych, ekstremalnych (przy dużym zanieczyszczeniu), z tłumikiem dźwięku oraz całkowicie odcinającego dopływ gazów (może to być przydatne przy strzelaniu granatami nasadkowymi).

Broń wyróżnia czteropołożeniowy regulator gazowy, dostosowany nie tylko do strzelania z tłumikiem dźwięku, ale także do trudnych warunków / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Wszystkie części metalowe broni zostały pokryte ochronną warstwą Mannoksu, używanego przez Steyra na wszystkich modelach broni od 2005, w miejscu wcześniej stosowanego teniferowania. Pokrycie zwiększa odporność na rdzewienie oraz uszkodzenia mechaniczne (zadrapania).

Broń oferowana jest aż z siedmioma długościami luf, co jest swoistym rekordem. Użytkownik ma możliwość doboru lufy od długości 293 mm (11,5”) przez 330 mm (13”), 370 mm (14,5”), 417 mm (16”), 455 mm (18”), 505 mm (20”) aż do 550 mm (22”). Masa bez magazynka z 16-calową lufą wynosi 3,2 kg. Długość całkowita takiej konfiguracji to 830 mm z kolbą wsuniętą i 910 mm z całkowicie wysuniętą.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.