Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rooivalki w boju

Lotnictwo wojskowe, 06 listopada 2013

Południowoafrykańskie śmigłowce uderzeniowe Rooivalk wykonały pierwszą misję bojową.

Zdjęcie: South African Air Force

Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami, Republika Południowej Afryki wysłała do Konga śmigłowce uderzeniowe Rooivalk (Rooivalki wesprą MONUSCO?, 2013-10-14). 4 listopada, ok. 17:00 czasu lokalnego (16:00 czasu polskiego), wykonały one pierwszą w historii misję bojową.

Dokonała tego para wiropłatów tego typu z 16. eskadry South African Air Force (SAAF, wojsk lotniczych RPA), przydzielonych do Brygady Interwencyjnej MONUSCO (Misji Stabilizacyjnej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Demokratycznej Republice Konga). Przeprowadziły one atak na bunkry rebeliantów z Ruchu 23. Marca w pobliżu Tshanzu w górach na granicy z Ruandą.

Według doniesień mediów, śmigłowce wykonały manewr zejścia przez chmury, zaskakując obrońców. Rooivalki odpaliły najpierw salwę 70-mm niekierowanych pocisków rakietowych, niszcząc jeden z 14,5-mm poczwórnie sprzężonych przeciwlotniczych wkm ZPU-4, które ostrzeliwały śmigłowce.

Kolejna salwa npr zniszczyła bunkry, w których chronili się rebelianci. Następnie do akcji wkroczyły jednostki sił zbrojnych Demokratycznej Republiki Konga, które wyparły przeciwnika za granicę kraju.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.