Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niemcy sprzedadzą Izraelowi korwety?

Marynarka wojenna, 09 grudnia 2013

Izraelski resort obrony ma zwrócić się w najbliższym czasie do rządu z prośbą o przeznaczenie 3 mld ILS (2,6 mld PLN) na zakup czterech korwet rakietowych.

Zakup nowych korwet rakietowych ma pozwolić Izraelowi na skuteczną ochronę zlokalizowanych pod dnem Morza Śródziemnego strategicznie ważnych złóż gazowych Lewiatan i Tamar, z eksploatacją których rząd tego kraju wiąże duże nadzieje / Rysunek: Offshore Energy Today

Według lokalnych mediów, w najbliższych tygodniach minister obrony Izraela, Moshe Ya'alon, ma zwrócić się do rządu oraz resortu finansów z prośbą o przeznaczenie 3 mld szekli na zakup nowych okrętów wojennych. Brak jest co prawda szczegółów dotyczących zapowiadanego zakupu. Wiadomo jednak, że nowe okręty Heil HaYam HaYisraeli (marynarki wojennej Izraela) mają zostać zamówione w Niemczech.

Specjalnie w tym celu Berlin odwiedzić miał w ostatnim czasie doradca premiera ds. bezpieczeństwa narodowego oraz były wicedyrektor Mossadu, Yossi Cohen. Choć nie mówi się tego oficjalnie, w grę miałby wchodzić zakup 4 korwet rakietowych, których zadaniem byłoby patrolowanie wód izraelskiej wyłącznej strefy ekonomicznej, a także ochrona kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego państwa złóż gazowych i infrastruktury wydobywczej.

Nie wiadomo, czy Heil HaYam HaYisraeli planuje zakup zupełnie nowych konstrukcji, czy też okrętów opartych na projekcie obecnie użytkowanych jednostek. Wydaje się, że w ramach cięcia kosztów całego programu zbrojeniowego, a także przyspieszenia jego realizacji, Izraelczycy powinni zdecydować się na drugie ze wspomnianych rozwiązań.

W tym przypadku w grę mógłby wchodzić zakup okrętów bazujących na projekcie niemieckich korwet typu K130 (Braunschweig) (BWB przejęło Braunschweiga, 2008-02-01), budowanych z myślą o Deutsche Marine (marynarce wojennej Niemiec). Ewentualna decyzja w tej sprawie wiązałaby się jednak ze sporym ryzykiem, jako że konstrukcja K130 jest powszechnie krytykowana, a okręty trapią liczne problemy techniczne (Trujący gaz na niemieckich korwetach, 2012-06-26).

Alternatywą dla opcji niemieckiej mają być okręty zamówione w USA lub Korei Południowej. Według izraelskich mediów, Heil HaYam HaYisraeli prowadzi już niezobowiązujące i mocno wstępne rozmowy z przedsiębiorstwami stoczniowymi z tych państw. Nie wiadomo jednak, o których producentów chodzi.

Warto przypomnieć, że omawiane informacje stanowią rozwinięcie wcześniejszego wątku zakupu przez Heil HaYam HaYisraeli nowych korwet. Co istotne, z informacji przekazywanych pod koniec października przez izraelskie media wynikało, że Izraelczycy chcieliby przeznaczyć zaledwie 600 mln USD (1,8 mln PLN) na zakup nie nowych okrętów, a statków cywilnych, które miałyby zostać przystosowane do przenoszenia uzbrojenia i wyposażenia wojskowego (600 mln USD na izraelskie korwety, 2013-10-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.