Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwedzi odbierają pierwszego Hkp 14D

Lotnictwo wojskowe, 23 grudnia 2013

Wojska lotnicze Szwecji odebrały pierwszy śmigłowiec Hkp 14D. Jest to wersja NH90 przeznaczona do wykonywania zadań bojowych.

Pierwszy Hkp 14D na macierzystym lotnisku w bazie Malmen / Zdjęcie: Lasse Jansson, Helikopterflottiljen

Flygvapnet (wojska lotnicze Szwecji) odebrały pierwszy śmigłowiec Hkp 14D, czyli NH90IM (International Mission). Wylądował on w bazie Malmen 12 grudnia, po przelocie z zakładów Patrii w Finlandii i całonocnym postoju w Luleå. Uroczystość przyjęcia wiropłata do służby w Helikopterflottiljen (Hkpflj, skrzydle śmigłowców) miała miejsce kilka dni później, 17 grudnia.

Dzięki zabudowaniu radiolokatora meteorologicznego, nowoczesnej awioniki z mapami cyfrowymi i instalacji odladzania łopat wirnika nośnego Hkp 14D jest śmigłowcem przystosowanym do wykonywania operacji w niesprzyjających warunkach pogodowych, niezależnie od porty doby. Jego przeżywalność na polu walki zwiększają urządzenia samoobrony i osłony balistyczne. Wiropłat wyposażony jest w 2 wciągarki. W ładowni można pomieścić 20 pasażerów lub 10 w pełni wyekwipowanych żołnierzy albo 9 par noszy z chorymi / rannymi.

Od 2011 Helikopterflottiljen eksploatuje 4 Hkp 14, które służą do szkolenia. W późniejszym czasie zostaną one zmodernizowane do standardu Hkp 14D. Ogółem Flygvapnet mają mieć na stanie 18 wiropłatów tego typu. W przyszłym roku wojsko odbierze 4 Hkp 14 D. Od marca / kwietnia przyszłego roku będą one stacjonowały w bazach Luleå i Ronneby.

Całkowita zdolność operacyjna Hkp 14D ma zostać uzyskana ok. 2020. Z tego powodu rząd w Sztokholmie zamówił, w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, amerykańskie UH-60M (Ostatnie Black Hawki dla Szwecji, 2012-09-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.