Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Tajwan zmniejsza liczebność sił zbrojnych

Strategia i polityka, 21 stycznia 2014

Władze Tajwanu podjęły decyzję o zmniejszeniu liczebności sił zbrojnych o 20% w ciągu najbliższych 5 lat.

Zdjęcie: MO Tajwanu

Liczebność sił zbrojnych Tajwanu ma zmaleć o 20% w ciągu najbliższych 5 lat, z obecnego poziomu 215 tys. żołnierzy do 170 tys.-190 tys. Ogłaszający rządowe plany minister obrony, Yen Ming, nie sprecyzował, które rodzaje sił zbrojnych zostaną dotknięte cięciami kadrowym i w jakim stopniu.

Zapowiadane zmiany liczebności tajwańskich sił zbrojnych pozwolą władzom centralnym na realizację dwóch celów: po pierwsze umożliwią ograniczenie kosztów funkcjonowania wojska, dzięki czemu zaoszczędzone środki finansowe zostaną spożytkowane na dalsze zakupy uzbrojenia. Tajwan usilnie stara się wzmocnić potencjał wszystkich rodzajów swoich sił zbrojnych, inwestując lub starając się zainwestować w śmigłowce uderzeniowe AH-64E Apache Longbow (Tajwan wstrzymał loty Apache, 2013-12-21), nowoczesne czołgi (Używane Abramsy dla Tajwanu?, 2012-07-24, Alternatywa dla Abramsów?, 2012-07-31) (na zdjęciu CM-11 (M48H)), modernizację samolotów myśliwskich (Modernizacja tajwańskich F-16, 2012-10-02) czy rozbudowę marynarki wojennej (Tajwan coraz bliżej zakupu fregat OHP, 2013-09-02).

Z drugiej strony, uszczuplanie sił zbrojnych Tajwanu to także próba dalszego ocieplania relacji z ChRL. Od czasu objęcia urzędu prezydenta przez prochińskiego Ma Ying-jeoua w 2008, tajwańsko-chińskie relacje polityczne, choć mocno niedoskonałe, pozostają najlepsze od dziesięcioleci. I to mimo rozbudowy potencjału bojowego kontrolowanych przez Pekin wojsk (Drugi lotniskowiec ChRL, 2014-01-19), który przez część tajwańskiej klasy politycznej interpretowany jest jako przygotowania do siłowego zajęcia Wyspy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.