Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bliżej porozumienia o bazach na Filipinach

Strategia i polityka, 21 lutego 2014

Przed kwietniową wizytą prezydenta Obamy w Manili może dojść do zakończenia rozmów w sprawie udostępnienia filipińskich baz wojskowych amerykańskim siłom zbrojnym.

Opuszczona na początku lat 1990. baza USAF, Clark Air Base, jest obecnie użytkowana przez Hukbóng Himpapawid ng Pilipinas (wojska lotnicze Filipin) oraz przewoźników cywilnych. Przystosowanie bazy do goszczenia samolotów wojskowych USA może wymagać oddzielnego dwustronnego porozumienia, regulującego kwestie związane m.in. z pokryciem kosztów remontu / Zdjęcie: USAF

Rozmowy w sprawie udostępnienienia filipińskich baz wojskowych USA, a także Japonii, trwają od połowy zeszłego roku (Rozmowy USA-Filipiny w sprawie baz, 2013-08-16; Filipińskie bazy dla USA i Japonii?, 2013-06-28 ). Amerykanie chcieliby uzyskać prawo do użytkowania bazy wojsk lotniczych, Clark Air Base oraz marynarki wojennej, US Naval Base Subic Bay, które opuścili na początku lat 1990., w myśl porozumienia zawartego z ówczesnymi władzami w Manili.

Dużą przeszkodą w toczących się negocjacjach są odmienne stanowiska stron dotyczące kontroli użytkowanych przez Amerykanów obiektów wojskowych oraz nietykalności prawnej amerykańskich żołnierzy, którzy w życzeniu Waszyngtonu, mieliby nie podlegać filipińskiemu prawodawstwu (Brak zgody w sprawie baz na Filipinach, 2013-11-06). Wiele wskazuje jednak na to, że do zakończenia negocjacji dojdzie przed kwietniem br., kiedy z roboczą wizytą Filipiny odwiedzi prezydent Barack Obama.

Duży wpływ na zapowiadany postęp w negocjacjach ma polityka regionalna ChRL oraz stale zwiększająca swój potencjał bojowy marynarka wojenna tego państwa (Drugi lotniskowiec ChRL, 2014-01-19, Blisko wypadku na Morzu Południowochińskim, 2013-12-16). Nieoficjalnie wiadomo, że nie bez znaczenia była też amerykańska pomoc ofiarom niedawnego tajfunu Haiyan, który spustoszył centralne Filipiny (USA na pomoc Filipinom, 2013-11-12). Warto przypomnieć, że w akcji pomocowej brały udział filipińskie śmigłowce PZL W-3 Sokół (Sokoły niosą pomoc ofiarom tajfunu Haiyan, 2013-11-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.