Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe polskie umundurowanie ochronne

Wojska lądowe, 22 maja 2014

Za dwa lata mają zakończyć się testy prototypów nowego polskiego systemu umundurowania ochronnego. Zestaw obejmuje siedem warstw odzieży.

Polski system umundurowania ochronnego zawierać ma siedem warstwy odzieży, w tym nieprzemakalną i nieprzewiewną, jaką jest zmodernizowane ubranie ochronne oraz ocieplającą, która stanowi czarny ocieplacz ubrania ochronnego. W obu ubiorach zastosowano membrany paroprzepuszczalne

W Szefostwie Służby Mundurowej (SSMund) Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych i Wojskowym Ośrodku Badawczo-Wdrożeniowym Służby Mundurowej w Łodzi (WOBWSM) (Konferencja mundurowa, 2008-10-07; Projekt nowego munduru ćwiczebnego MW RP, 2009-01-15) powstała koncepcja zestawu umundurowania, które ma zapewnić komfort funkcjonowania żołnierzy w każdych warunkach atmosferycznych i terenowych. System odzieży ma obejmować siedem warstw.

Pierwsza, to bielizna letnia i skarpetki, a drugą stanowi podobny zestaw zimowy. Obie wersje bielizny są wykonane z oddychających materiałów termoaktywnych. Są obdarzone właściwościami trudnopalności, bo bielizna ma stanowić podstawową barierę chroniącą żołnierza przed płomieniami i wysoką temperaturą.

Pierwsze dwie warstwy polskiego systemu odzieży ochronnej to bielizna letnie i zimowa, obie termoaktywne i trudnopalne

Trzeci poziom tworzonego zestawu to mundury polowe wz. 2010 i trzewiki. Są już wprowadzone do wyposażenia żołnierzy (658 tys. mundurów, 2014-02-03).

Czwartą warstwę stanowi bluza ocieplająca pod umundurowanie polowe uszyta z dość cienkiej dzianiny polarowej. Ubiory tego typu dzięki niewielkie masie i właściwościom termoizolacji mają wielki potencjał użytkowy i sprawdzają się nie tylko przy lekkim chłodzie.

Piąty poziom to ubiór określony jako ocieplacz ubrania ochronnego. Wykonano go z czarnej polarowej dzianiny poliestrowej z membraną paroprzepuszczalną (z rozciągniętego teflonu ePTFE, Windstopper).

Na silne mrozy przewidziano ubiór ocieplający, dwustronny, z jednej strony oliwkowy, a z drugiej biały, wypełniony syntetycznymi włóknami ocieplającymi

Szósta warstwa to nowe ubranie ochronne, czyli kurtka oraz spodnie nieprzemakalne i nieprzewiewne, uszyte z dwóch rodzajów laminatu tkaniny poliestrowej z membraną paroprzepuszczalną. Krojem przypominają noszone obecnie w wojsku, ale poddane znaczącym modyfikacjom. Nowe są przede wszystkim materiały, lżejsze, cieńsze i o lepszych parametrach oddychalności. Wygodzie użytkowania z pewnością służą rozpięcia wentylacyjne pod pachami i użyteczne kieszenie na rękawach, podobnie jak te zastosowane w mundurach wz. 2010. W spodniach nogawki są rozpinane na całej długości.

Jak widać, w przypadku wspomnianych warstw: piątej i szóstej, czyli ocieplacza ubrania ochronnego i tegoż właśnie ubrania ochronnego, przewidywane jest noszenie przez żołnierza jednocześnie dwóch warstw membran paroprzepuszczalnych. Jest to o tyle intrygujące, że dublowanie membran ogranicza znacznie zdolność oddychania takiej kompozycji odzieży.

Do maskowania w czasie zimy i na terenie ośnieżonym przygotowano nowy strój maskujący pokryty kamuflażem

Siódmy poziom to ubranie ocieplające na silne mrozy. Kurtka i spodnie wypełnia sztuczny puch z włókien syntetycznych. Ubiór jest dwustronny, pokryty z jednej strony kolorem oliwkowym, a z drugiej białym, o walorach maskujących na obszarach pokrytych śniegiem.

Zamysł ujęcia w jeden spójny system wszystkich ubiorów, które mają zapewnić żołnierzowi ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi jest słuszny i odpowiedzialnym za jego tworzenie należy się pochwała. Koncepcja taka była wcześniej przyjęta w wielopoziomowych nowoczesnych zestawach umundurowania znajdujących się w wyposażeniu żołnierzy amerykańskich (ECWCS Gen III, PCU, FREE), rosyjskich oraz w ofercie firm specjalizujących się w tego typu odzieży, jak system GARM oferowany przez norweską NFM Group.

Odświeżone zostało umundurowanie wyjściowe i galowe. To ostatnie zyska podkładki pod oznaki korpusów osobowych wykonane w barwie odpowiedniej z noszonym beretem lub otokiem rogatywki. W zestawie wyjściowym pojawią się m.in. nowe kurtki z podpinka z dzianiny polarowej, nowe kurtki wiatrówki (na zdjęciu dla Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych) / Zdjęcia: SG WP

Są jednak różnice między polskim systemem umundurowania, a podobnymi zestawami na świecie. Dostępne informacje nie wspominają nic o klasycznej uniwersalnej kurtce z dzianiny polarowej (chociażby obecnej teraz w zestawie polskiego umundurowania), lekkiej i dobrze izolującej od chłodu, która doskonale sprawdza się w różnorodnych warunkach. Ponadto żadna z warstw polskiego systemu nie jest ubiorem typu softshell, pełniącym jedną z głównych ról we wszystkich podobnych kompletach wojskowej odzieży amerykańskich oraz zestawach cywilnych wykorzystywanych w turystyce i sportach górskich. A szkoda, bo cienki, lekki (w wariancie bez warstwy termoizolacji), nieprzewiewny, odporny na lekki deszcz i charakteryzujący się przy tym wysoką oddychalnością – nie ograniczoną membraną paroprzepuszczalną, może być ubiorem tak funkcjonalnym, że w praktyce uniwersalnym.

W wyposażeniu osobistym polskich żołnierzy pojawią się również inne nowości. Zimą przyda się z pewnością strój maskujący pokryty plamiastym śnieżnym kamuflażem. Żołnierze otrzymają również nowy zestaw plecaków: duży i mały patrolowy. Oba z systemem modułowego mocowania kieszeni za pomocą taśm montażowych standardu PALS.

Poza mundurem polowym wz. 2010 i obuwiem, wszystkie inne elementy tworzonego zestawu ochronnego znajdują się w fazie prototypu. Ich testy użytkowe już się rozpoczęły. Finalne dopracowane ubiory mają trafić do użytkowników za dwa lata.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.