Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2014: Kepplinger nad Sekwaną

Przemysł zbrojeniowy, 21 czerwca 2014

Po raz pierwszy na Eurosatory wystawiał się rusznikarz Hannes Kepplinger, oferujący na rynku wojskowym sprzedaż praw do swoich konstrukcji strzeleckich.

Rusznikarz Hannes Kepplinger na Eurosatory na swoim miniaturowym stoisku. W tle gablota, w której prezentowane były oferowanego przez niego konstrukcje. Twórca chciał sprzedać pełnię praw do każdego z pokazywanych modeli broni

Rzadko na targach wojskowych zdarza się, aby zawitał tam samotny rusznikarz-wynalazca, który nie szuka zbytu na produkty swojej fabryki, ale chce sprzedać prawa do swoich konstrukcji. O ile spotka się czasami osoby, umawiające się na targowe spotkanie z gotowym projektem i planami rozrysowanymi w komputerowych programach do wspomagania dowodzenia, szukające inwestora czy też dużego zakładu, który może je zrealizować, o tyle rzadkością jest trafienie na miniaturowe stoisko, na którym siedzi konstruktor broni z żoną i oferuje swoje pomysły na sprzedaż.

Karabinek bezkolbowy HKK MRCS (Multi-Role Combat System) z podwieszonym 40-mm granatnikiem z czteronabojowym magazynem bębnowym. Broń ma magazynek umieszczony niesymetrycznie względem osi lufy i wyrzuca łuski do dołu

Tak było w Paryżu w przypadku Hannesa Kepplingera, znanego w Austrii rusznikarza, pracującego w Kufstein. Zajmuje się on bronią myśliwską, ale współpracował także w latach siedemdziesiątych z koncernem Steyr-Daimler Puch. Brał udział m.in. przy tworzeniu pistoletu Steyr GB (Enforce Tac: Modernizacje SSD, 2013-03-08), co potwierdzają dwa przyznane na jego nazwisko patenty na mechanizm gazowy z 1975 i 1977, jak też opracowaniu karabinka Steyr AUG.

Na własną rękę tworzy też broń wojskową, którą stara się zainteresować chętnych. Na Eurosatory, w zamkniętej gablocie prezentował prototypowe i jedyne w swoim rodzaju konstrukcje – karabin wyborowy HKK SSG 08, pistolet maszynowy HKK PDW (Personal Defence Weapon) i karabinek HKK MRCS (Multi-Role Combat System) z podwieszonym 40-mm granatnikiem z czteronabojowym magazynem bębnowym. Pomimo ręcznego wykonania broni HKK, konstrukcje Kepplingera charakteryzują ciekawe pomysły.

Pistolet maszynowy HKK PDW. Konstrukcja do amunicji 9 mm x 19 dostosowana do strzelania z zamka zamkniętego przy ogniu pojedynczym i otwartego przy ogniu ciągłym

MRCS to bezkolbowy karabinek z płaszczem komory zamkowej z polimeru z niesymetrycznie względem osi lufy umieszczonym magazynkiem (FAD – nowa broń z Peru, 2007-12-07) i wyrzucaniem łusek do dołu. Broń o masie 3,2 kg może być, według twórcy, dostosowana do amunicji 5,45 mm x 39, 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 39 i 6,5 mm x 39 i mieć lufę długości 420, 530 lub 600 mm. Prototyp pokazany w Paryżu był kalibru 5,56 mm i zasilany z prostych, pudełkowych magazynków mieszczących 30 sztuk amunicji. Co ciekawe, broń strzela ogniem pojedynczym z zamkniętego zamka i ciągłym z otwartego, jak FN HAMR.

Takie same tryby strzelania ma pistolet maszynowy HKK PDW, z komorą zamkową z tworzywa sztucznego. Broń dostosowana jest do amunicji 9 mm x 19, w tym opracowanych przez Kepplingera nabojów HKK-Perfora o masie pocisku 10 g. Zasilana jest z 36-nabojowego magazynka umieszczonego w chwycie i charakteryzuje ją szybkostrzelność 500 strz./min.

Karabin wyborowy HKK SSG 08 do amunicji 8,6 mm x 70 z wydajnym tłumikiem-hamulcem wylotowym ASD. Bez celownika ma masę 6,5 kg. Karabin mierzy 1240 mm (z kolba złożoną 970 mm) i ma 720-mm lufę / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

HKK SSG 08 to powtarzalny karabin wyborowy do naboju 8,6 mm x 70, zasilany z 10-nabojowego magazynka pudełkowego, który może być wyposażony w efektywny tłumik-hamulec wylotowy ASD, zmniejszający odrzut o 50%. Broń ma składaną kolbę o regulowanej stopce i poduszce, w której mieści się też zapasowy magazynek. Została wyposażony w mechaniczny kalkulator balistyczny, uwzględniający strzelanie w dół lub pod górę. Łoże pełni rolę także schowka na przyrządy do czyszczenia broni. SSG 08 ma też dwójnóg o regulowanych nóżkach, będący własnym pomysłem twórcy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra