Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Maskpol dla spadochroniarzy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 czerwca 2014

Potwierdzono, że dostawcą 5175 hełmów dla spadochroniarzy będzie PSO Maskpol. Nowe osłony głowy zastąpią wysłużone orzeszki – hełmy skoczków wz. 1963.

Obecny przetarg był już drugą próbą zakupu hełmów dla skoczków na przestrzeni ostatnich 3 lat. Zwyciężyło w nim przedsiębiorstwo PSO Maskpol, mające już w swojej ofercie modele aeromobilne HA-02 i HA-03

Inspektorat Uzbrojenia rozpisał przetarg na dostawę 5175 hełmów bojowych przystosowanych do sków spadochronowych 13 grudnia 2013 (Hełmy dla skoczków (podejście drugie), 2013-12-15). Po półrocznym okresie oczekiwania na rozstrzygnięcie postępowania IU/277/X-36/ZO/P0/DOS/SS/2013 wyłoniono ostatecznie ich dostawcę.

27 maja 2014 Szefostwo Techniki Lądowej Inspektoratu Uzbrojenia powiadomiło o wyborze najkorzystniejszej oferty, nowe hełmy miało dostarczyć Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol. Od tej decyzji odwołała się konkurująca w tym postępowaniu spółka Lubawa (Hełmy dla skoczków cd., 2014-01-17). Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) podtrzymała stanowisko Inspektoratu Uzbrojenia i tym samym potwierdziła, że wykonawcą kontraktu będzie Maskpol.

Nowe hełmy dla spadochroniarzy mają zastąpić przestarzały model wz. 1963, który jako jedyny został zatwierdzony do wykonywania w nim skoków spadochronowych / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Nieoficjalnie wiadomo, że wartość kontraktu przewidującego dostawę hełmów (wraz z dokumentacją techniczną), pokrowców oraz wsparcie techniczne opiewa na około 5,15 mln zł brutto. Termin realizacji kontraktu jak do tej pory nie uległ zmianie. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami hełmy mają być dostarczone od 1 czerwca do 30 listopada 2014.

Wykonawca ma zamiar przygotować dla spadochroniarzy całkiem nową konstrukcję. Do tej pory PSO Maskpol oferował dla wojsk powietrzno-desantowych dwa modele hełmów: HA-02 i HA-03. Są to konstrukcje znane od co najmniej czterech lat i pokazywane na MSPO w Kielcach. Premiera nowej konstrukcji będzie miała miejsce także podczas kieleckiej imprezy, podobnie jak to miało miejsce w 2011 w przypadku hełmu HBKO-01 (HBK-01) dla jednostek specjalnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra