Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Separatyści zestrzelili An-26

Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 14 lipca 2014

W Obwodzie Ługańskim prorosyjscy separatyści zestrzelili samolot transportowy An-26. Przynajmniej części jego załogi udało się uratować.

Statecznik pionowy zestrzelonego transportowca An-26. Reszta samolotu spłonęła / Zdjęcie: lugansk24

Według informacji ukraińskiego Centrum Antyterrorystycznego (ATC) dziś przed południem samolot transportowy An-26 dostarczył zaopatrzenie dla wojsk i ochotników walczących z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. Misja była realizowana w rejonie punktu granicznego Izwarino w Obwodzie Ługańskim. W czasie lotu powrotnego, ok. 12.30 czasu lokalnego samolot został zestrzelony pociskiem rakietowym w Rejonie Krasnodonskim. Według nieoficjalnych informacji, leciał wówczas na wysokości prawie 6500 m.

ATC podaje, że 8-osobowej załodze udało się uratować z użyciem spadochronów. Brak jest informacji, czy wszyscy lotnicy przeżyli. Wiadomo natomiast, że lądowali na terenach zajętych przez separatystów. Dopiero po kilku godzinach udało im się nawiązać kontakt ze sztabem sił ukraińskich. Żeby ich ewakuować sformowano specjalną grupę poszukiwawczo-ratowniczą.

Separatyści podają, że co najmniej jednego członka załogi udało im się schwytać. Po pojmaniu został on przewieziony do Suchodolska. Tam jest przesłuchiwany przez przedstawicieli ŁNR (Narodowej Republiki Ługańskiej).

Niektóre źródła podają, że na pokładzie samolotu mogło znajdować się nawet kilkunastu żołnierzy. Ponieważ An-26 po rozbiciu się prawie całkowicie spłonął, większość z nich musiała zginąć. Na wyjaśnienie tej kwestii trzeba jednak poczekać, gdyż w ramach wojny informacyjnej obie strony konfliktu często podają całkowicie nieprawdziwe dane.

Źródła w Kijowie podają, że samolot mógł zostać zestrzelony z terytorium Rosji. Miałaby na to wskazywać wysokość jego lotu. Na wysokości 6,5 km był on poza zasięgiem przenośnych zestawów przeciwlotniczych.

W lipcu w rejonie walk separatyści strącili już dwa samoloty szturmowe Su-25 (Su-25 zestrzelony na wschodzie Ukrainy?, 2014-07-12). Według nieoficjalnych informacji, zestrzelono je z armat przeciwlotniczych. W obu przypadkach pilotom udało się katapultować i uratować życie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.