Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czołgowy biathlon w FR

Wojska lądowe, 17 sierpnia 2014

Dwie rosyjskie załogi wygrały czołgowy biathlon zorganizowany pod Moskwą, a trzecie miejsce zajęła załoga z Kazachstanu. Drużynowo wygrała FR przed Armenią i ChRL.

Na poligonie Ministerstwa Obrony FR Alabino pod Moskwą zakończyła się wczoraj rywalizacja w czołgowym biathlonie. W rywalizacji indywidualnej dwa pierwsze miejsca zajęły załogi rosyjskie. Na trzecim uplasowali się czołgiści z Kazachstanu. W rywalizacji drużynowej (sztafecie) zwyciężyła Rosja, drugie miejsce zajęła Armenia, a trzecie ChRL / Zdjęcie: Tiumenskaja linia

Na poligonie Ministerstwa Obrony FR Alabino pod Moskwą zakończyła się wczoraj rywalizacja w czołgowym biathlonie, nazywanym przez Rosjan mistrzostwami świata. W rywalizacji indywidualnej dwa pierwsze miejsca zajęły załogi rosyjskie. Na trzecim uplasowała się załoga z Kazachstanu. W rywalizacji drużynowej (sztafecie) zwyciężyła Rosja, drugie miejsce zajęła Armenia, a trzecie ChRL. Nagrody zwycięzcom wręczał minister obrony FR gen. armii Siergiej Szojgu.

Zawody rozpoczęły się 4 sierpnia. Wzięły w nich udział załogi z 12 państw: Angoli, Armenii, Białorusi, ChRL, FR, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Kuwejtu, Mongolii, Serbii i Wenezueli. 20 państw, w tym Egipt i Pakistan, wysłało do Alabino swoich obserwatorów. Imprezy takie organizuje się nie tylko w FR, ale także w Wenezueli (Rywalizacja wenezuelskich czołgistów, 2014-04-25).

Do ostatniej, trzeciej rundy weszły cztery kraje – Rosja (294 pkt), Kazachstan (226 pkt), Armenia (213) i ChRL (220). Tuż za nimi uplasowała się Białoruś (193 pkt). W każdym zespole znajdowały się po trzy 3-osobowe załogi (plus jedna rezerwowa), które zmieniały się w czołgach. Poza Chińczykami, wszyscy jechali rosyjskimi T-72B3, które dostarczyli organizatorzy (umożliwiając, w miarę potrzeby, specjalne przeszkolenie).

Załogi chińskie przywiozły swoje wozy typ 96A. Na drugim okrążeniu rundy finałowej zerwała się gąsienica wozu z ChRL. Czołg szybko naprawiono, ale w rywalizacji i tak musiał zastąpić go wóz rezerwowy. Mimo kłopotów, Chińczykom udało się wyprzedzić Kazachów, którzy prowadzili przez większość rywalizacji, ale ostatecznie spadli na ostatnie miejsce.

Każde okrążenie miało długość 4 km. Pierwsze odbywało się bez strzelania. W czasie drugiego załogi strzelały z 7,62-mm karabinu maszynowego do celu wielkości stanowiska granatnika przeciwpancernego. Kto nie trafił, musiał przejechać dodatkowych 500 m. Podczas trzeciego okrążenia załogi strzelały w ruchu z dział do trzech celów wielkości czołgu – z odległości 1600, 1700 i 1800 metrów. Za każde pudło obowiązywało karne 500 metrów.

Zwycięzcy Rosjanie uzyskali czas 1 h 15 min. 13 s. Druga Armenia dojechała do mety w ciągu 1 h 20 min. 05 s. Chińczycy jechali 1 h 30 min. 56 s, a Kazachowie 1 h 34 min. 11 s.

Zwycięzcy rywalizacji indywidualnej – czołgiści z Zachodniego okręgu wojskowego i czołgiści ze Wschodniego okręgu wojskowego, którzy zajęli drugie miejsce, otrzymali modele czołgów wykonane ze złota. Dowództwa ich okręgów odebrały specjalne puchary. Trzy najlepsze załogi rosyjskie otrzymały dodatkowo po samochodzie terenowym UAZ Patriot. Najlepsza drużyna zagraniczna wróci do swego kraju – Armenii z certyfikatem czołgu T-90. Sam czołg ma tam trafić później.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.