Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próbne strzelania MD530G

Lotnictwo wojskowe, 21 sierpnia 2014

Śmigłowiec MD530G przeszedł próby uzbrojenia pokładowego.

MD530G może przenosić uzbrojenie na 4 węzłach podwieszeń. Głowica obserwacyjna zabudowana jest pod kadłubem / Zdjęcie: MD Helicopters

MD 530G to nowe oznaczenie wiropłata MD 540F, którego premiera miała miejsce podczas ubiegłorocznej wystawy Heli-Expo (Debiut MD 540F, 2013-03-08). Producent promuje śmigłowiec jako następcę rozpoznawczych Bell OH-58D Kiowa Warrior dla lotnictwa US Army.

Uzbrojenie MD 530G podczas prób, przeprowadzonych na poligonie Yuma w Arizonie, stanowiły zasobniki z 7,62-mm i 12,7-mm km i niekierowanymi pociskami rakietowymi, karabin napędowy Dillon Aero M134D-H i zasobnik M260 z 70-mm pociskami kierowanymi laserowo Talon. Dodatkowo śmigłowiec wyposażono w głowicę optoelektroniczną L-3 Wescam MX-10D.

Najważniejszym elementem prób było odpalenie 4 pocisków Talon, do celów położonych w odległości od 2 do 5 km. Każdy z nich trafił w cel, z rozrzutem nie większym niż 1,5 m od środka celu.

Producent wiropłata, koncern MD Helicopters zamierza uzyskać dla niego wojskowy Certyfikat Typu we wrześniu br. Wytwarzanie pierwszej partii śmigłowców rozpocznie się natychmiast po wydaniu dokumentu.

Maksymalna masa śmigłowca do startu wynosi 1700 kg. Masa ładunku użytecznego to 816 kg. Napęd stanowi jeden silnik Rolls-Royce 250-C30 o mocy 485 kW.

MD530G ma rozwijać prędkość przelotową 204 km/h. Obliczeniowy zasięg śmigłowca to 426 km, a długotrwałość lotu, po podwieszeniu dodatkowych zbiorników paliwa wynosić ma 2,5 h.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra