Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AAD 2014: Nowa wersja granatnika DZJ08

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 20 września 2014

Chińska Poly Technologies zaprezentowała na wystawie AAD 2014 w Pretorii nową wersję jednorazowego 80 mm granatnika wielozadaniowego DZJ08.

Na zdjęciu starsza odmiana granatnika DZJ08, z odmienną głowicą bojową. Masa 7,5 kg, z czego 1,65 kg przypada na sam granat. Długość całkowita wyrzutni to 971 mm, granatu 428 mm. Prędkość wylotowa wynosi 72 m/s, zasięg efektywny przy zwalczaniu celów opancerzonych jest równy 300 m. Źródła chińskie podają przebijalność na poziomie 25 mm przy trafieniu w płytę o nachyleniu 65°. Pocisk ma możliwość przebijania ścian i murów i wybijania w nich otworów o średnicy 500 mm

80-mm przeciwpancerny granatnik bezodrzutowy DZJ08 wszedł do uzbrojenia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2008. Jest to broń jednorazowego użytku wyposażona w głowicę wielozadaniową – przeciwpancerno-burzącą. Prace nad stworzeniem DZJ08 trwały osiem lat, rozpoczęły się w maju 2000.

Obecnie broń zaczyna być oferowana na eksport, po raz pierwszy pokazano ją na targach Africa Aerospace and Defence 2014 w Pretorii (53 Mi-171E dla ChRL, 2012-09-07). Poly Technologies nie oferuje jej pod oryginalną nazwą, ale jako Shoulder-Launched Rocket with Low Collateral Damage.

Chińczycy reklamują nową odmianę DZJ08 z ulepszonymi głowicami bojowymi, jako przenośny system o małym oddziaływaniu na otoczenie podczas oddawania strzału i przy trafieniu w cel. Zasięg odłamków i oddziaływania fali uderzeniowej zostały ograniczone do promienia 7 metrów, co zmniejsza prawdopodobieństwo porażenia przypadkowych ofiar i wystąpienia uszkodzeń dookoła punktu trafienia.

Producent reklamuje nowy granatnik jako broń przeznaczoną do walk w terenie zurbanizowanym. Ma w pierwszej kolejności służyć do wybijania otworów w wzmocnionych drzwiach i wrotach oraz do wykonywania przejść w ścianach (o średnicy 500 mm) lub doraźnie wybudowanych umocnieniach. Granatnik może być też wykorzystywany do zwalczania lekko opancerzonych pojazdów bojowych

Granatnik podczas strzału jest cichszy oraz generuje mniej dymu i płomieni, niż inne konstrukcje tego rodzaju opracowane przez Poly Technologies. Producent reklamuje go jako broń przeznaczoną do walk w terenie zurbanizowanym. Konstrukcja ma w pierwszej kolejności służyć do wybijania otworów w wzmocnionych drzwiach i wrotach oraz do wykonywania przejść w ścianach lub doraźnie wybudowanych umocnieniach. Niemniej granatnik może być też wykorzystywany do zwalczania lekko opancerzonych pojazdów bojowych.

80-mm przeciwpancerny granatnik bezodrzutowy DZJ08 wszedł do uzbrojenia Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2008. Jest to broń jednorazowego użytku wyposażona w głowicę wielozadaniową – przeciwpancerno-burzącą. Prace nad stworzeniem DZJ08 trwały osiem lat, rozpoczęły się w maju 2000 / Zdjęcia: Shuxiao

Chińska broń swoją konstrukcją silnie przypomina niemiecki granatnik jednorazowy MBB Armbrust opracowany na przełomie lat 1970. i 1980. Podobnie wewnątrz wyrzutni z włókna szklanego umieszczony jest pocisk, ładunek miotający umieszczony między dwoma tłokami oraz wypychana z wyrzutni przeciwmasa. Pozwala to na strzelanie z DZJ08 z wnętrza pomieszczeń o minimalnych wymiarach 2,5 x 2,5 x 2,5 metra.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.