Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rafale przeciw islamistom

Lotnictwo wojskowe, 21 września 2014

Francuskie Rafale przeprowadziły pierwszy atak przeciwko siłom Państwa Islamskiego.

Według źródeł francuskich, w bazie Al Dhafra stacjonuje 6 samolotów wielozadaniowych Rafale. Operują one nad Irakiem uzbrojone w bomby kierowane laserowo GBU-12

W piątek 2 Rafale, wchodzące w skład Escadron de Chasse (eskadry myśliwskiej) 3/30 Lorraine, stacjonującej w Base Aerienne 104 Al Dhafra, przeprowadziły pierwszy atak na pozycje Państwa Islamskiego. Celem misji był skład zaopatrzeniowy, leżący w pobliżu Mosulu, gdzie znajdowały się pojazdy, amunicja i paliwo.

Atak wykonano pomiędzy 9:40 a 9:58 czasu środkowoeuropejskiego. Samoloty zrzuciły w jego trakcie 4 bomby kierowane laserowo GBU-12. Cele podświetlano przy pomocy przenoszonych przez Rafale zasobników celowniczych Damocles. Misja trwała ok. 5 h. Podczas niej Rafale trzykrotnie pobierały paliwo z tankowca C135-FR.

Razem z nimi operował także samolot Atlantique 2, który w trakcie 10-godzinnego lotu przeprowadził rozpoznanie celów, a po ataku dokonał oceny skuteczności ataku (Atlantique nad Irakiem, 2014-09-19). Zarejestrowane dane przekazano w czasie rzeczywistym do centrum kierowania i dowodzenia w Paryżu.

Na zdjęciu pokazano cel, leżący w pobliżu Mosulu, przed i po ataku Francuzów / Zdjęcia: MO Francji

Kolejna misja została zrealizowana wczoraj rano. Para Rafale, wyposażonych jak poprzednio, operowały w rejonie Bagdadu, przez ok. 2 h oczekując na zgłoszenie o konieczności wsparcia sił koalicji i wykonania uderzenia. Jednak tym razem nie przeprowadzono żadnego ataku na siły Państwa Islamskiego.

Wykonywane przez Francuzów misje są koordynowane przez amerykańskie centrum operacji lotniczych w Al Udeid. Amerykanie zapewniają także zespoły odpowiedzialne za ratownictwo bojowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.