Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejny krwawy rok w Iraku

Strategia i polityka, 14 stycznia 2015

W minionym roku życie w Iraku straciło ponad 12 tys. cywilów.

Słabe wyszkolenie oraz niskie morale sił rządowych znacznie przyczyniły się do zdobyczy terytorialnych islamistów na północy Iraku. Sytuację poprawić mają liczne programy szkoleniowe prowadzone lub dopiero zapowiadane przez USA oraz inne państwa NATO / Zdjęcie: US Army

W wyniku działań Państwa Islamskiego oraz innych organizacji islamistycznych, w 2014 życie straciło co najmniej 12 282 irackich cywilów i członków paramilitarnych sił policyjnych. Kolejne 23 126 odniosło obrażenia ciała. Dane o ofiarach walk wewnętrznych w Iraku opublikowała misja ONZ, United Nations Assistance Mission for Iraq (UNAMI, Prawie 12 tys. ofiar w Iraku, 2014-12-12).

W powszechnej ocenie powyższe dane nie przedstawiają pełnego obrazu sytuacji. Opracowanie dokładnych statystyk jest jednak praktycznie niemożliwe. Utrudniają to przede wszystkim walki toczone na północy i zachodzie Iraku. Często zdarza się też, że władze samorządowe w poszczególnych regionach nie przesyłają do Bagdadu pełnego zestawienia ofiar.

Miniony rok okazał się najgorszym pod względem ofiar cywilnych od lat 2006-2007, kiedy Irak pogrążył się w walkach religijnych. Największy wpływ miała na to letnia ofensywa islamistów na północy kraju, a także nieudane próby powstrzymania ekstremistów przez wojska rządowe. Słabo wyszkolone i prezentujące niskie morale irackie siły zbrojne nie były w stanie wykorzystać przewagi w sile ognia, jaką dawało im zakupione w USA uzbrojenie, w tym czołgi Abrams M1A1-SA, transportery opancerzone M113 i samochody terenowe rodziny HMMWV. Problemem okazały się też ogromne nadużycia w systemie płacowym wojsk lądowych, które doprowadziły do braków kadrowych w poszczególnych jednostkach (Irackie martwe dusze, 2014-12-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.