Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dłuższe ręce MW

Marynarka wojenna, 21 stycznia 2015

Przedstawiciele Saaba poinformowali o zakończeniu testów akceptacyjnych morskich pocisków kierowanych RBS15 Mk3 zainstalowanych na ORP Orkan.

Test akceptacyjne potwierdziły gotowość polskich okrętów do zwalczania nowoczesnymi pociskami RBS15 Mk3 celów na odległościach większych niż 200 km, w każdych warunkach pogodowych. Na zdjęciu moment odpalenia pocisku. W czasie polskich testów odpalenie było tylko symulowane / Zdjęcie: Saab

Test oraz przekazanie do eksploatacji zainstalowanych na okręcie rakietowym ORP Orkan pocisków odbyło się w grudniu 2014 na Morzu Bałtyckim. Badania potwierdziły zgodność wszystkich interfejsów okrętu z systemami mocy, zarządzania walką oraz nawigacji. Najwięcej uwagi poświęcono pracy układu napędowego, zasilania oraz systemu kierowania ogniem i dowodzenia Tacticos.

W trakcie testów przeprowadzono ćwiczenia polegające na symulowanym odpaleniu pocisków RBS15 Mk3 oraz przeprowadzono próby morskie okrętu z pełnym obciążeniem, wyposażonego w komplet ośmiu pocisków. Zostaną one powtórzone na pozostałych dwóch okrętach rakietowych typu Orkan: ORP Piorun i ORP Grom w najbliższych miesiącach.

W 2006 Polska zakontraktowała u Saaba 36 morskich pocisków kierowanych RBS15 Mk3 z przeznaczeniem dla trzech polskich okrętów rakietowych typu Orkan. W okresie przejściowym (w momencie podpisania umowy broń ta była jeszcze opracowywana) MW eksploatowała kilka starszych pocisków RBS15 Mk2 (Lądowy test RBS15 Mk3, 2008-04-03). Pierwotnie zakładano, że model Mk3 zostanie zamontowany na okrętach w latach 2009-2010 (Plany MW pod wodzą wiceadmirała Karwety, 2008-01-10). MON miało jednak problemy z uzgodnieniem trybu i zasad dostaw militarnych odbiorników GPS z modułami SASSM oraz urządzeniami do wgrywania kodów. Wszystkie niezbędne zgody na te urządzenia były udzielane Polsce przez Kongres USA w ramach FMS, co znacznie opóźniło realizację kontraktu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.