Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Black Hawki z Brunei dla Malezji

Lotnictwo wojskowe, 01 lutego 2015

Sułtanat Brunei potwierdził, że przekaże Malezji 4 śmigłowce S-70A Black Hawk. Zostaną one zastąpione przez S-70i wyprodukowane w Mielcu.

Zdjęcie: MO Brunei

Nieoficjalne informacje o możliwości przekazania przez Sułtanat Brunei śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk wojskom lotniczym Malezji pojawiały się od pewnego czasu. Dopiero pod koniec stycznia wiadomość została oficjalnie potwierdzona przez ministerstwo obrony Brunei. Według informacji opublikowanej na oficjalnej stronie internetowej, chodzi o 4 śmigłowce Sikorsky S-70A. Mają one trafić do Malezji we wrześniu br.

Ministerstwo obrony Brunei podkreśla dobrą współpracę z Malezją. - Uczestniczymy we wspólnych szkoleniach i ćwiczeniach, wymieniamy też informacje wojskowe. Nasze kraje biorą w operacjach międzynarodowych, m.in. w Libanie (UNIFIL) i na Filipinach – głosi oficjalne oświadczenie. Warunki przekazania śmigłowców są nadal dyskutowane – dodaje autor tekstu. Nieoficjalnie wiadomo, że przekazanie nastąpi bezpłatnie, nie jest jednak jasne, jakie będą koszty przystosowania śmigłowców do operowania w armii malezyjskiej i kto je pokryje.

Śmigłowce S-70A, które mają zostać przekazane Malezji, nadal są wykorzystywane operacyjnie przez wojska Brunei. Będą mogły zostać przekazane dopiero, gdy zakończy się proces wdrażania do linii kupionych niedawno śmigłowców Sikorsky S-70i. Zostały one wyprodukowane w zakładach w Mielcu (Pierwsze S-70i dla Brunei , 2013-12-05). Na ich przekazanie Malezji muszą jeszcze zgodzić się Stany Zjednoczone, kontrolujące tę wytwórnię poprzez koncern UTC (UTH).

Sułtanat Brunei, państwo z Azji południowo-wschodniej, sąsiaduje z Malezją. Przekazanie jej używanych śmigłowców, zamiast wycofania z linii, wzmocni więc bezpieczeństwo obu krajów. Baza Labuan, z której operują malezyjskie śmigłowce, leży zaledwie 8 km od granicy z Brunei. Sułtanat jest silnie zależny od Stanów Zjednoczonych, więc uzyskanie zgody Waszyngtonu na transakcję z Malezją powinno być formalnością.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.