Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kasprowicz ponownie rekordzistą

Lotnictwo cywilne, 22 sierpnia 2008

Scott Kasprowicz, wraz z drugim pilotem, Stevem Sheikiem, pobił rekord w locie śmigłowcem dookoła świata. Lotnicy, wykorzystujący seryjnego AgustaWestland A109S Grand, dokonali tego w 11 dni, 7 h i 2 minuty.

Rekordowy A109S Kasprowicza. Pilot wielokrotnie twierdził, że konstrukcja ta nadaje się wyjątkowo do prób bicia rekordów, ze względu na dużą prędkość przelotową i spory zasięg. Kadłuby tych śmigłowców montowane są w Świdniku / Zdjęcie: grandadventure08.com

W ten sposób pobili rekord Ron Bowera i Johna Williamsa, którzy w 1996 pokonali ponad 37 tys. km w 17 dni, 6 h, 14 minut i 25 s., lecąc zmodernizowanym Bellem 430.

Kasprowicz i Sheik przelecieli nieco ponad 38 tys. km, nad terytorium 18 państw (w tym Polski). Przy okazji pobili również rekord czasu lotu między Nowym Jorkiem a Londynem, co zajęło im niecałe 41 h, o 35 h mniej niż wynosił poprzedni rekord (zobacz: Kasprowicz nad Syberią).

Pierwotnie obaj piloci zakładali, że okrążą Ziemię w ciągu 14 dni. Szybko jednak okazało się, że pokonują przestrzeń w wyjątkowym tempie. Przyczyniła się do tego stosunkowo dobra pogoda i brak problemów z maszyną, która zdążyła w czasie drogi, we Włoszech, przejść skrupulatny przegląd techniczny. Ostatecznie osiągnęli średnią aż 137 km/h, a wliczając wyłącznie czas lotu... 277,5 km/h, czyli w praktyce maksymalną prędkość przelotową. Średnio w ciągu doby pokonywali ok. 3100 km, lecąc nie mniej niż 11 h na dobę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.