Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

PT-91 dla Ukrainy?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 22 marca 2015

Ukroboronprom ogłosił, że jest gotowy do modernizacji czołgów T-72 do standardu NATO. Wzorem ma być polski PT-91.

Malezyjski PT-91M / Zdjęcie: Zdjęcie: Ayam Goreng

Zastępca dyrektora generalnego ds. operacyjnych koncernu Ukroboronprom, Jurij Paszenko poinformował, że rozważana jest możliwość zmodernizowania około 300 czołgów T-72 do standardu NATO. Chodzi o czołgi, które znajdują się obecnie w magazynach. Miałyby one zostać zmodernizowane z wykorzystaniem polskich doświadczeń z budową czołgów PT-91.

Wypowiedź Paszenki padła podczas konferencji Problemy reform ukraińskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. Czołgi T-72 nie znajdują się obecnie w wyposażeniu armii ukraińskiej (podstawowym uzbrojeniem pozostają modyfikacje T-64). Ich modernizacja nie jest więc priorytetem kijowskiego resortu obrony. Koncepcja Ukroboronprom jest jedynie jedną z propozycji wzmocnienia potencjału ukraińskich wojsk lądowych.

Ukraińcy testowali niedawno czołgi T-91 na polskich poligonach (WL dysponują 232 wozami tego typu), w tym system Drawa-1T z kamerą termowizyjną KLW-1 z PCO. Nie jest jednak jasne, czy Ukrainę byłoby stać na pełną modernizację czołgów T-72 do standardu PT-91M, który zamówiła swego czasu Malezja (Malezja żąda ponad 30 mln USD odszkodowania od Bumaru, 2007-10-10). Warto zauważyć, że rosyjskie czołgi T-72B3 używane w walkach w Donbasie są wyposażone we francuskie kamery termowizyjne Thales Catherine. Polskie systemy mogłyby pomóc stronie rządowej i ukraińskim oddziałom ochotniczym.

W Polsce rozmowy o dostawach i modernizacji sprzętu wojskowego prowadzą różne przedsiębiorstwa ukraińskie. Głównym partnerem ze strony Oboronpromu jest Ukrinmasz (Ukraina marnuje budżet Sił Zbrojnych, 2015-03-01). Ze strony polskiej negocjacje prowadzi PGZ i jej spółki zależne, w tym Bumar Łabędy. Aktywni są też pośrednicy prywatni, m.in. Arboleda Iriny Gaj i Techtrading Józefa Zakrzewskiego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.