Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PT-91 dla Ukrainy?

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 22 marca 2015

Ukroboronprom ogłosił, że jest gotowy do modernizacji czołgów T-72 do standardu NATO. Wzorem ma być polski PT-91.

Malezyjski PT-91M / Zdjęcie: Zdjęcie: Ayam Goreng

Zastępca dyrektora generalnego ds. operacyjnych koncernu Ukroboronprom, Jurij Paszenko poinformował, że rozważana jest możliwość zmodernizowania około 300 czołgów T-72 do standardu NATO. Chodzi o czołgi, które znajdują się obecnie w magazynach. Miałyby one zostać zmodernizowane z wykorzystaniem polskich doświadczeń z budową czołgów PT-91.

Wypowiedź Paszenki padła podczas konferencji Problemy reform ukraińskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. Czołgi T-72 nie znajdują się obecnie w wyposażeniu armii ukraińskiej (podstawowym uzbrojeniem pozostają modyfikacje T-64). Ich modernizacja nie jest więc priorytetem kijowskiego resortu obrony. Koncepcja Ukroboronprom jest jedynie jedną z propozycji wzmocnienia potencjału ukraińskich wojsk lądowych.

Ukraińcy testowali niedawno czołgi T-91 na polskich poligonach (WL dysponują 232 wozami tego typu), w tym system Drawa-1T z kamerą termowizyjną KLW-1 z PCO. Nie jest jednak jasne, czy Ukrainę byłoby stać na pełną modernizację czołgów T-72 do standardu PT-91M, który zamówiła swego czasu Malezja (Malezja żąda ponad 30 mln USD odszkodowania od Bumaru, 2007-10-10). Warto zauważyć, że rosyjskie czołgi T-72B3 używane w walkach w Donbasie są wyposażone we francuskie kamery termowizyjne Thales Catherine. Polskie systemy mogłyby pomóc stronie rządowej i ukraińskim oddziałom ochotniczym.

W Polsce rozmowy o dostawach i modernizacji sprzętu wojskowego prowadzą różne przedsiębiorstwa ukraińskie. Głównym partnerem ze strony Oboronpromu jest Ukrinmasz (Ukraina marnuje budżet Sił Zbrojnych, 2015-03-01). Ze strony polskiej negocjacje prowadzi PGZ i jej spółki zależne, w tym Bumar Łabędy. Aktywni są też pośrednicy prywatni, m.in. Arboleda Iriny Gaj i Techtrading Józefa Zakrzewskiego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.