Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nowe tureckie OP coraz bliżej

Marynarka wojenna, 12 maja 2015

Budowa pierwszego z serii nowych tureckich okrętów podwodnych powinna rozpocząć się w najbliższych miesiącach. Jednostki zostaną oparte na projekcie niemieckich U214.

Marynarka wojenna Turcji pozyska w latach 2020. 6 konwencjonalnych OP opartych na projekcie U214. Okręty będą kosztować podatnika ok. 2,5 mld euro. Spora część tych środków zwróci się, gdyż nowe OP powstaną przy ok. 80-% udziale rodzimego przemysłu zbrojeniowego. Na zakup podobnych jednostek zdecydowały się już Grecja, Portugalia i Republika Korei / Zdjęcie: MO Grecji

Turecki Podsekretariat ds. przemysłu zbrojeniowego (SSM) powinien zakończyć w najbliższych tygodniach negocjacje w sprawie budowy nowych OP. Zgoda na rozpoczęcie prac nad pierwszą z jednostek zostanie podjęta najprawdopodobniej w ciągu 2 miesięcy. Okręt powinien się znaleźć w linii na początku lat 2020.

Marynarka wojenna Turcji wprowadzi do służby 6 konwencjonalnych OP typu 214 (Turcja kupuje 6 U-214, 2009-07-04). Nowe jednostki zostaną wyposażone w układ pędny niezależny od powietrza atmosferycznego (AIP). Będą również przystosowane do przenoszenia rakietowych pocisków przeciwokrętowych, odpalanych z wyrzutni torpedowych. Nowe okręty zastąpią w linii wiekowe Atılay (typ 209), wprowadzane do służby w latach 1970.

Okręty powstaną na terenie rodzimej Gölcük Naval Dockyard (GND) położonej niedaleko Izmitu, na zachodzie kraju. Niemieccy partnerzy będą odpowiedzialni za dostawę oddzielnych modułów jednostek, w tym elementów układu pędnego, wyrzutni torpedowych i systemów samoobrony. Koszt programu zakupowego szacuje się na 2,5 mld euro (10,2 mld zł)

Porozumienie wstępne ws. budowy nowych OP zawarto z niemiecką stocznią Howaldtswerke-Deutsche Werft już w 2009. Zapowiadano wówczas, że pierwsza z jednostek znajdzie się w linii w 2015, a ostatnia 5 lat później. Z czasem zmodyfikowano te plany, zapewniając, że dostawy okrętów rozpoczną się w 2019 i potrwają do 2024. Komentatorzy sugerują jednak, że przeciągające się negocjacje z GND wymuszą na władzach kolejną modyfikację programu dostawczego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra