Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

B-1B w Australii?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 17 maja 2015

Departament Obrony poinformował Senat USA, że Waszyngton może skierować do baz w Australii bombowce B-1 i bezzałogowce rozpoznawcze. Australijczycy dementują tę zapowiedź jako pomyłkę.

B-52 z bazy Guam ląduje w bazie Darwin w Australii, 11 grudnia 2014 / Zdjęcie: RAAF

Asystent Sekretarza Obrony ds. bezpieczeństwa regionu Azji i Pacyfiku, David Shear poinformował 13 maja Senat USA, że Pentagon zamierza skierować do Australii dodatkowe siły lotnicze, w tym bombowce B-1 i bezzałogowe samoloty rozpoznawcze. Do krajów tego regionu, w tym Australii, Amerykanie chcieliby też skierować dodatkowe jednostki US Marines. Miałoby to zrównoważyć rosnącą siłę ChRL.

Wypowiedź Sheara za omyłkową uznał premier Australii, Tony Abbott. – Zwróciłem się o wyjaśnienie tej sprawy. Okazało się, że USA nie mają planów przebazowania bombowców B-1B, ale możliwe jest zwiększenie obecności Stanów Zjednoczonych w naszym regionie. Oceniam to jako czynnik stabilizujący – powiedział Abbott.

Premier Australii poinformował, że porozumienie z Waszyngtonem, dotyczące czasowego zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w tym kraju, nie przewiduje budowy w nim stałych baz USA (Australia określa wydatki obronne , 2015-05-13). Na razie uzgodniono jedynie 6-miesięczne, rotacyjne pobyty jednostek USMC w bazach na Terytorium Północnym. Z kolei ambasada Stanów Zjednoczonych w Canberrze poinformowała, że nie ma planów rozmieszczenia w Australii bombowców B-1B i strategicznych bezzałogowców rozpoznawczych.

Analitycy nie wykluczają jednak, że Shear mówił o realnych planach, ale dotyczących dalszej przyszłości. Mógł też pomylić typ bombowców, a w rzeczywistości chodzi o starsze, poddźwiękowe B-52. W ubiegłym miesiącu władze Australii wydały kolejna zgodę na ich loty nad terytorium tego państwa. Być może ta zgoda zostanie rozszerzona na strategiczne bezzałogowce RQ-4 Global Hawk.

USA zwiększyły swą obecność wojskową nie tylko w Australii. Amerykańscy żołnierze zostali skierowani w większej liczbie na Filipiny, a także przebazowani z japońskiej Okinawy na Hawaje i Guam. Umowa Waszyngtonu z Canberrą na temat zwiększenia obecności militarnej USA w Australii została zawarta w listopadzie 2011. A bombowce B-52 były ostatni raz w Australii w grudniu 2014. Wcześniej, w 2013 dowódca Pacific Air Force, gen. Herbert Hawk Carlisle mówił o powrocie do standardów treningowych z okresu zimnej wojny.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra