Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IMDEX Asia 2015: Kolejne LCS w Singapurze

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 19 maja 2015

Przedstawiciele US Navy potwierdzili podczas targów IMDEX Asia 2015 plan przebazowania do Singapuru większej liczby okrętów klasy LCS. W 2018 w Azji mają stacjonować co najmniej cztery jednostki tego modelu.

W 2016 US Navy zamierza przebazować do Singapuru dwa okręty klasy LCS. W 2018 w Changi Naval Base na wschodzie kraju stacjonować będą już cztery fregaty, po dwie typów Freedom i Independence. Na początku przyszłego roku swoją 16-miesięczną misję bojową w Azji zakończy prezentowany na zdjęciu USS Fort Worth (LCS 03) / Zdjęcie: Michał Jarocki

USS Freedom (LCS 01), pierwszy z amerykańskich okrętów klasy Littoral Combat Ship typu Freedom, dotarł do Singapuru w kwietniu 2013 (USS Freedom dotarł do Singapuru, 2013-04-19). Fregatę przebazowano do Azji na 9 miesięcy w ramach pierwszej zamorskiej misji bojowej. LCS 01 powrócił do portu macierzystego w kalifornijskim San Diego pod koniec tego samego roku (USS Freedom wrócił do San Diego, 2013-12-27).

Niemal rok później w morze wyszedł USS Fort Worth (LCS 03), drugi z okrętów typu Freedom,. Jednostka weszła do Changi Naval Base na wschodzie Singapuru w grudniu 2014 (USS Fort Worth w Singapurze, 2014-12-30), rozpoczynając swoją pierwszą, 16-miesięczną misję bojową. W ciągu ostatnich miesięcy fregata wzięła udział w serii gier wojennych organizowanych w regionie m.in. w ćwiczeniach Foal Eagle 2015 prowadzonych u wybrzeży Republiki Korei (USS Fort Worth na Foal Eagle 2015, 2015-03-17).

Dotychczasowe misje w Singapurze były etapem przygotowań do przebazowania do Azji większej liczby okrętów klasy LCS, czy też – jak głosi nowa nomenklatura – fregat klasy FF (LCS zmienia się w FF, 2015-01-19). Waszyngton ogłosił w połowie 2012 plan wysłania tam co najmniej czterech takich okrętów (Więcej LCS w Singapurze, 2013-12-13, LCS w Singapurze, 2012-06-03). Plany US Navy potwierdził wczoraj oficer dowodzący USS Fort Worth, komandor porucznik Matthew Kawas, podczas specjalnego spotkania z dziennikarzami na pokładzie okrętu.

Już w przyszłym roku w Singapurze rozmieszczone zostaną dwie fregaty tej klasy. W pierwszej kolejności będą to okręty typu Freedom, w tym kończący swoją kilkunastomiesięczną misję LCS 03. Pod koniec 2016 do portu morskiego w Singapurze wejdzie, po raz pierwszy w historii, okręt typu Independence. Fregaty różnią się przede wszystkim kształtem kadłuba i projektem nadbudówek. Freedom mają strukturę jednokadłubową, a okręty typu Independence budowane są w układzie trimaranów.

Począwszy od 2018 w Changi Naval Base stacjonować będą cztery okręty klasy LCS, po dwa typów Freedom i Independence. Fregaty dostaną różne moduły wyposażenia, przystosowujące je do pełnienia szerokiego zakresu działań operacyjnych. Będą używane do patrolowania wybranych akwenów, walki z przemytem kontrabandy i nielegalną imigracją oraz zwalczania piractwa i terroryzmu morskiego.

Przedstawiciele US Navy zwrócili też uwagę, że port w Singapurze będzie służyć nie tylko jako baza amerykańskich fregat. Changi Naval Base stanie się również regionalnym centrum wsparcia logistycznego oraz obsługi technicznej okrętów marynarki wojennej USA. W najbliższych latach US Navy zamierza przebazować także pierwsze z szybkich katamaranów transportowych klasy Joint High Speed Vessel, typu Spearhead (Serwis Austala w Singapurze, 2013-01-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.