Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holenderscy piloci z MP9

Lotnictwo wojskowe, 23 maja 2015

Piloci holenderskich samolotów F-16AM operujący nad Irakiem otrzymali pistolety maszynowe B&T MP9 jako broń do samoobrony.

Pistolet maszynowy B&T MP9 jest zmodernizowaną odmianą Steyr TMP z 1992. W 2001 B&T (wówczas jeszcze jako Brügger und Thomet) kupiła prawa do konstrukcji i jej dokumentację techniczną. Broń po wprowadzeniu poprawek nazwano MP9. Pistolet maszynowy ma 130-mm lufę i po złożeniu kolby mierzy jedynie 303 mm, dzięki czemu bez trudu mieści się w kabinie pilota F-16AM / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Holenderskie wojska lotnicze zdecydowały się dozbroić pilotów samolotów wielozadaniowych wykonujących zadania nad terenami opanowanymi przez organizację Ad-Daula al-Islamijja fi al-Irak wa-asz-Szam (określającą siebie jako państwo islamskie). Zamiast pistoletów samopowtarzalnych, w które wyposażeni byli do tej pory, otrzymali małogabarytowe pistolety maszynowe B&T MP9 do amunicji 9 mm x 19 (Enforce Tac 2015: Nowa broń B&T, 2015-03-05).

Produkowana w Szwajcarii broń jest na tyle mała, że bez problemu wraz z zapasem amunicji mieści się w kabinie F-16. W przeciwieństwie do pistoletu samopowtarzalnego, MP9 jest wyposażony w składaną kolbę, ma znacznie pojemniejszy magazynek mieszczący 30 sztuk amunicji i jest dostosowany do prowadzenia ognia ciągłego.

Od października 2014 w Jordanii stacjonuje osiem holenderskich F-16AM (Block 15 MLU) – z czego 6 wykonuje misje bojowe, a dwa stanowią rezerwę – oraz 250 obsługujących je żołnierzy. Do początku lutego 2015 zrealizowali oni 499 misji nad Irakiem, w przypadku 300 z nich zostało użyte uzbrojenie samolotu / Zdjęcie: MO Holandii

Ministerstwo obrony Holandii tłumaczy, że dzięki uzbrojeniu pilota w pistolet maszynowy, w przypadku katapultowania się nad obszarami zajmowanymi przez Ad-Daula al-Islamijja fi al-Irak wa-asz-Szam, ma on znacznie większą szansę na skuteczną samoobronę.

Holendrzy tłumaczą, że wprowadzenie MP9 jest bez związku z wydarzeniami z lutego 2015, kiedy to bojownicy spalili żywcem porucznika Moaza Al-Kasasbeha, schwytanego jordańskiego pilota F-16. Decyzja o przezbrojeniu miała bowiem miejsce pod koniec 2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra