Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Powstało Thales Alenia Space Polska

Astronautyka, 09 czerwca 2015

Wczoraj ogłoszono powstanie nowego przedsiębiorstwa branży kosmicznej – Thales Alenia Space Polska.

Podczas wczorajszej uroczystości Jean-Loïc Galle, prezes Thales Alenia Space i Dominika Łuczaj, prezes spółki  Narodowa Agencja Promocji Zaawansowanych Technologii (NAPTA S.A.), której częścią jest Klaster Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej, podpisali porozumienie o współpracy

Koncern Thales Alenia Space rozszerzył swoją obecność w Europie, tworząc nową spółkę zależną – Thales Alenia Space Polska, z siedzibą w Warszawie. Przedsiębiorstwo planuje zacieśnić współpracę z Polską Agencją Kosmiczna, ośrodkami naukowymi i przemysłem, aby wesprzeć Polskę w budowie własnego programu kosmicznego i rozwoju technologii satelitarnych i systemów obserwacji Ziemi.

Decyzja Thales Alenia Space o rozpoczęciu działalności w Polsce podyktowana jest niedawnym przystąpieniem Polski do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Polska zapowiedziała ambitną politykę kosmiczną, szczególnie w dziedzinie obronności i obserwacji Ziemi, czyli w sferze, w której Thales Alenia Space ma do zaoferowania wiedzę i doświadczenie.

Przemysł kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie. Ekspansja Thales Alenia Space w Polsce, w momencie podjęcia strategicznych decyzji o rozwoju sektora kosmicznego w kraju, oznacza ogromne możliwości dla spółki. Jednocześnie wierzę, że wejście na polski rynek firmy z globalnym doświadczeniem i olbrzymim zapleczem technologicznym w branży kosmicznej przyczyni się do rozwoju lokalnego przemysłu. To również podkreśla intencje TAS w dążeniu do osiągnięcia pozycji wiodącego partnera w rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego. Chcemy być katalizatorem rozwoju, wsparciem w polskim przemyśle i kosmicznym. Planujemy intensyfikować współpracę w Polsce i jednocześnie wykorzystać relacje Thales z Europejską Agencją Kosmiczną – powiedział Andrzej Banasiak, dyrektor generalny Thales Alenia Space Polska.

Z kolei prezes Thales Polska Paweł Piotrowski przypomniał, że konsorcjum jest obecne w Polsce już ponad 20 lat, zarówno w przemyśle obronnym, jak również w transporcie. Thales ma wiedzę i doświadczenie do zaoferowania w ambitnej polityce kosmicznej Polski, a szczególnie w dziedzinie obronności i obserwacji ziemi – podkreślił Paweł Piotrowski.

Analogiczną umowę sygnował też przedstawiciel Śląskiego Centrum Naukowo-Technologicznego Przemysłu Lotniczego (SCNTPL), Wojciech Woźniak / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

Kierując się polityką współpracy i partnerstwa w rozwoju na kolejnych rynkach międzynarodowych, konsorcjum Thales Alenia Space już wcześniej podpisało szereg umów z polskimi przedsiębiorstwami w ramach programów badawczych Europejskiej Agencji Kosmicznej, m.in. z Politechniką Warszawską, deklarując chęć wspólnego rozwijania projektów badawczych w sektorze kosmicznym. Thales Alenia Space sponsoruje również nagrodę naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Utworzenie spółki Thales Alenia Space Polska ma na celu przyśpieszenie partnerstwa naukowego oraz przemysłowego, którego budowę rozpoczęło w Polsce Thales Alenia Space. Wspieramy dążenie polskiego rządu do zbudowania silnego przemysłu kosmicznego w kraju oferując włączenie lokalnych partnerów do globalnej sieci dostaw Thales Alenia Space. Inauguracja Thales Alenia Space Polska na rynku służy również wsparciu strategicznych celów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Docelowo pragniemy inicjować jeszcze szerszą współpracę zarówno przy realizacji założeń rządowych, jak i potrzeb rynku komercyjnego – dodał prezes i dyrektor generalny Thales Alenia Space, Jean-Loïc Galle.

Założenie Thales Alenia Space Polska stanowi kolejny krok po utworzeniu spółki-córki Thales Alenia Space w Wielkiej Brytanii w 2014, nowej fabryki w Niemczech w 2011 i umocnieniu obecności firmy w Belgii dzięki budowie nowej fabryki w Leuven. Thales Alenia Space jest spółką joint venture, utworzoną przez Thalesa (67%) i Finmeccanikę (33%), zajmującą się telekomunikacją, nawigacją i obserwacją Ziemi oraz badaniami i infrastrukturą orbitalną. W 2014 spółka osiągnęła skonsolidowany dochód w wysokości ponad 2 mld euro,  zatrudniając 7500 pracowników w 8 krajach (Nowa misja w programie Copernicus , 2015-05-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra