Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SG odbiera obserwacyjne motoszybowce

Lotnictwo wojskowe, 30 czerwca 2015

Straż Graniczna odebrała parę motoszybowców ES-15, przeznaczonych do obserwacji i rozpoznania.

Jeden z pary ES-15, już z naniesionymi znakami rozpoznawczymi Straży Granicznej / Zdjęcie: GB Aircraft

W ubiegłą sobotę na lotnisku Rzeszów-Jasionka konsorcjum złożone z przedsiębiorstw GB Aircraft, Stemme AG (Niemcy) i AEC Air Support BV (Holandia) przekazało Komendzie Głównej Straży Granicznej 2 motoszybowce ES-15. Na ich pokładzie zabudowano głowice obserwacyjne Wescam MX15HD i system przekazu danych w czasie rzeczywistym Troll Systems Skylink.

Umowa na dostawę w/w statków powietrznych została podpisana 8 października 2014 (Rewolucyjne statki powietrzne dla SG, 2014-10-09). W jej ramach zapewniono także szkolenie załóg Lotniczego Oddziału Straży Granicznej i wsparcie techniczne użytkowania ES-15. Motoszybowce Stemme operować będą z dwóch baz Straży Granicznej, patrolując z południa i z północy nasze wschodnie granice podczas lotów na dużej wysokości.

Zakup dwóch nowych statków powietrznych do arsenału Straży Granicznej został sfinansowany za pomocą części dużego pakietu Funduszu Granic Zewnętrznych Unii na lata 2014-2015, o wysokości 92 mln zł. Wybór tego rodzaju awangardowego wyposażenia stawia naszą formację w światowej czołówce.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.