Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stanisław Skalski ma swojego MiG-29UB!

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 22 lipca 2015

Gen. Stanisław Skalski – słynny as czasów II wojny światowej, więzień okresu stalinizmu, został przypomniany w niezwykły sposób. Został patronem dwumiejscowego szkolno-bojowego MiG-29UB.

Gen. Stanisław Skalski stał się patronem dwumiejscowego szkolno-bojowego MiG-29UB nr 4105 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku

Gen. Stanisław Skalski – słynny as czasu II wojny światowej, więzień okresu stalinizmu (z wyrokiem śmierci), autor wspaniałej wspomnieniowej książki Czarne Krzyże nad Polską (niestety wypadła z kanonu lektur szkolnych!), stał się patronem dwumiejscowego szkolno-bojowego MiG-29UB nr 4105 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Wzorem tego przedsięwzięcia stały się myśliwskie MiG-29 z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim, które otrzymały specjalne malowanie w odcieniach obowiązującej kamuflażowej szarości, honorujące wybitnych pilotów Eskadry Kościuszkowskiej i 303. dywizjonu myśliwskiego z okresu Bitwy o Anglię (od Meriana Caldwella Coopera – który służył w lotnictwie polskim w okresie 1919-1920, a zasłynął w Hollywood ze scenariusza do pierwszego filmu o King Kongu). Autorem koncepcji graficznej specjalnej postaciowej kolorystyki maszyn mińskiej 23. Bazy, która jest spadkobiercą tradycji polskich myśliwskich jednostek kościuszkowskich, jest Robert Gretzyngier. Każdemu samolotowi patronuje jeden bohater, upamiętniony portretem na stateczniku pionowym (Kolejne samoloty Kosynierów Warszawskich, 2014-05-09).

Do tej tradycji nawiązano w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, gdzie po 150-godzinnym przeglądzie technicznym dwumiejscowy szkolno-bojowy MiG-29UB z malborskiej 22. Bazy otrzymał specjalne malowanie, honorujące 100-lecie urodzin gen. Stanisława Skalskiego (urodził się 27 listopada 1915 w Kodymie koło Odessy). Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest pani Katarzyna Ochabska – znana popularyzatorka postaci gen. Skalskiego.

MiG-29UB z malborskiej 22. Bazy otrzymał specjalne malowanie, honorujące 100-lecie urodzin gen. Stanisława Skalskiego

Kariera lotnicza Skalskiego, jak sam zawsze podkreślał, nierozerwanie związana była z Pomorzem i pomorskim 4. pułkiem lotniczym w Toruniu, dokąd na własną prośbę trafił po promocji oficerskiej w Dęblinie (szlify oficerskie otrzymał oficjalnie 15 października 1938). Broniąc Pomorza w 1939, walczył w składzie toruńskiej 142. eskadry myśliwskiej, stając się jednym z najskuteczniejszych lotników Września. Oczywistą kontynuatorką tradycji pomorskich myśliwców jest malborska jednostka. Autorami graficznej koncepcji upamiętnienia postaci Skalskiego na MiG-29 są żołnierze 22. Bazy – ppłk Marek Więckiewicz i starszy chor. sztab. Marek Bojcun.

Zdjęcia: WZL Nr 2 w Bydgoszczy

Do 27 lipca 2015 pomorski MiG-29 UB ze Skalskim na statecznikach przechodzić będzie testy odbiorcze po operacjach serwisowych w bydgoskich WZL-2. Potem oddany zostanie malborskim pilotom i z całą pewnością stanie się w pełni latającą i operacyjną ozdobą parku samolotowego 22. Bazy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.