Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

TerraSar-X do 2020

Astronautyka, 31 lipca 2015

Satelita TerraSAR-X będzie dostarczał  dane programowi Copernicus do 2020.

Wizualizacja satelity TerraSAR-X / Rysunek: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space, właściciel praw do komercyjnej dystrybucji danych z satelity TerraSAR-X, podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę, na mocy której będzie nadal dostarczał informacje do magazynu danych Copernicus). Umowa obowiązuje do końca 2020 i stanowi ona przedłużenie współpracy, rozpoczętej w 2008, dotyczącej dostarczania danych publicznym instytucjom europejskim (Trójwymiarowe zdjęcia Ziemi, 2010-06-21).

TerraSAR-X dostarcza kluczowych informacji dotyczących działań związanych z sytuacjami kryzysowymi i bezpieczeństwem, monitorowaniem i śledzeniem zmian terenu, zarówno w Europie, jak i innych częściach świata. Program Copernicus ma stanowić przełom, dostarczając niezbędnych informacji, które będą wykorzystywane do zarządzania kryzysowego, tworzenia map powierzchni Ziemi i monitorowania zalesienia na całym świecie, a także badania zanieczyszczeń jezior i wód przybrzeżnych.  Satelity będą też wykonywały zdjęcia obszarów, w których mają miejsce powodzie, erupcje wulkanów czy osunięcia ziemi. Materiały te będą istotną pomocą przy wykonywaniu map katastrof naturalnych  i prowadzeniu akcji humanitarnych (Nowa misja w programie Copernicus , 2015-05-12).

Powodzenie tej inicjatywy zależy od dostarczania wiarygodnych danych, pochodzących przede wszystkim z floty satelitów Sentinel (Sentinel-2A już na orbicie, 2015-06-24), służących do obserwacji Ziemi i uzupełnionych danymi z satelitów krajów członkowskich (np. TerraSAR-X, Pléiades i SPOT). Magazyn danych Copernicus zapewnia użytkownikom kompleksowy i skoordynowany dostęp do wszystkich danych zarówno z misji Sentinel, jak i misji pomocniczych za pośrednictwem jednego interfejsu.

Umowa obejmuje dostarczanie zarchiwizowanych i nowo pozyskanych informacji TerraSAR-X do podstawowych zbiorów danych Copernicusa, przeznaczonych do monitorowania mórz, a także dodatkowych zbiorów danych do innych zastosowań, w szczególności do monitorowania stanu lodu morskiego. Kontrakt przewiduje też wykonywanie czynności związanych z obsługą interfejsów Copernicusa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.