Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chinooki już w Maroku

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 18 sierpnia 2015

W sobotę do Maroka dotarły 3 śmigłowce transportowe CH-47D Chinook. Wiropłaty odkupiono z zapasów magazynowych sił zbrojnych USA.

Maroko odkupiło ex-amerykańskie śmigłowce transportowe w ramach rządowego programu Foreign Military Sale. Rabat zapłacił za nie 78,9 mln USD (296,5 mln zł) / Zdjęcie: ADN

Transport wiropłatów wyładowano w zeszłą sobotę w porcie morskim Tanger-Med, położonym ok. 40 km na wschód od Tangeru. Śmigłowce dotarły do Maroka na pokładzie amerykańskiego statku MV Liberty Pride. Jednostka opuściła już marokańskie wody terytorialne. Obecnie znajduje się w porcie we włoskim Livorno.

Przez ostatnie 7 miesięcy wiropłaty poddawane były przeglądom naprawczym i modernizacji. Zabudowano m.in. dodatkowe wyposażenie pokładowe. Śmigłowce otrzymały też nowe malowanie. Remont Chinooków przeprowadziło Columbia Helicopters z Portland w Oregonie (Ex-amerykańskie Chinooki dla Maroka, 2014-08-26).

Przed kilkoma tygodniami śmigłowce wysłano do Maroka z USA (Chinooki dla Maroka, 2015-07-28). Ich transfer nadzorowało U.S. Army Security Assistance Command (USASAC). Wiropłaty zostaną przekazane al-Quwwat al-Jawwiyah al-Malakiyah al-Maghribiyah (królewskim wojskom lotniczym Maroka). Marokańskie Chinooki będą używane do niesienia pomocy ofiarom klęsk żywiołowych i w ramach innych akcji humanitarnych, prowadzonych zarówno w Maroku jak i na terenie państw regionu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.