Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Otwarcie zakładów Airbusa w USA

Lotnictwo cywilne, 15 września 2015

Wczoraj uroczyście otwarto nowe zakłady Airbusa w Mobile, w stanie Alabama. Produkowane tam będą samoloty komunikacyjne.

Widok z lotu ptaka na najnowsze zakłady Airbusa, zlokalizowane w w Mobile, w stanie Alabama

Wczoraj uroczyście otwarto najnowszą wytwórnię samolotów komunikacyjnych Airbusa. Mieści się ona w Mobile w stanie Alabama. Decyzję o zlokalizowaniu zakładów w tym właśnie mieście podjęto ponad 3 lata temu (Linia montażowa Airbusa w USA, 2012-07-03). Budowa rozpoczęła się w 2013. Koszt inwestycji szacowano na 600 mln USD.

Ceremonię otwarcia nowej wytwórni zainaugurował prezes Airbusa, Fabrice Brégier, który oświadczył: Nasze zakłady w Mobile oznaczają dwie rzeczy – Airbus stał się pierwszym w świecie globalnym producentem samolotów i Airbus jest teraz prawdziwie amerykańskim producentem. […] Zakłady w USA pozwolą nam rozwinąć już znaczącą pozycję w Ameryce – największym w świecie rynku samolotów wąskokadłubowych – i zbliżyć się do naszych klientów i kluczowych dostawców z USA – dodał prezes Airbusa. W uroczystości udział wzięli także Tom Enders, prezes Grupy Airbus i Allan McArtor, prezes Airbus Group, Inc.

W ceremonii ich otwarcia udział wzięli Allan McArtor, prezes Airbus Group, Inc., Tom Enders prezes Grupy Airbus i Fabrice Brégier, prezes Airbusa

Obecnie w zakładach w Mobile zatrudnionych jest 260 osób. Rocznie opuszczać ma ją ponad 40 samolotów wąskokadłubowych. Maksymalne tempo produkcji, wynoszące 4 samoloty miesięcznie, zostanie uzyskane dopiero pod koniec 2017. Rozpoczęcie wytwarzania w Mobile A320 planowane jest w tym samym czasie, lub na początku 2018. Co ciekawe, początkowo analitycy koncernu z Tuluzy zakładali, że właśnie A320 będzie podstawowym produktem amerykańskiej wytwórni.

Do końca 2017 wytwórnię w Mobile opuszczać ma ponad 40 samolotów rocznie / Zdjęcia: Airbus

Jednak ze względu na rozwój ruchu na trasach pomiędzy dużymi miastami linie z Ameryki Pn. zakupiły głównie samoloty A321ceo/neo. Z tego powodu aż 49 z 50 statków powietrznych, które zostaną wyprodukowane w Mobile jako pierwsze, stanowić będą właśnie A321. Pierwszy z nich zostanie przekazany JetBlue Airways, w drugim kwartale 2016. Drugi trafi do American Airlines.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.