Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Linia montażowa Airbusa w USA

Lotnictwo cywilne, 03 lipca 2012

Wczoraj Airbus poinformował, że w Brookley Aeroplex w Mobile, w stanie Alabama, powstaną zakłady zajmujące się montażem końcowym i dostawami samolotów z rodziny A320neo.

Budowa zakładów w Mobile rozpocznie się latem przyszłego roku / Rysunek: Airbus

Początkowo zamierzano tam utworzyć centrum zajmujące się montażem samolotów A330-200 i przebudowywaniem ich na samoloty tankujące KC-45A, jednak przegrana w konkursie KC-X spowodowała zaniechanie pomysłu (zobacz: A jednak Boeing!).

Utworzenie linii montażowej rodziny A320neo w Mobile to element strategii europejskiego konsorcjum mającej na celu zwiększenie globalnej konkurencyjności oraz lepsze zaspokojenie potrzeb rynku samolotów wąskokadłubowych w Stanach Zjednoczonych, który szacowany jest na 4600 egz. w ciągu następnych 20 lat.

Obecnie w zakładach Airbusa w USA zatrudnionych jest ponad 1000 osób. Przedsiębiorstwo utworzyło tam m.in. centrum prac inżynierskich (także w Mobile), centrum obsługowe dla samolotów US Coast Guard, kolejne centrum prac inżynierskich w Wichita, magazyn części zamiennych w Ashburn i centrum szkoleniowe w Miami. Częścią konsorcjum jest także Metron Aviation, zajmujące się dostawą produktów i usług dla potrzeb kontroli ruchu lotniczego.

W Mobile realizowany będzie montaż modeli A319, A320 i A321. Zatrudnionych tam będzie tysiąc osób. Budowa linii montażowej rozpocznie się latem 2013, a rozpoczęcie montażu samolotów zaplanowane jest w 2015. Dostawy pierwszych egzemplarzy rozpoczną się w 2016. Do 2018 w zakładach montowanych będzie od 40 do 50 samolotów rocznie (3-4 miesięcznie). Samoloty z Mobile będą trafiały do odbiorców z USA i Kanady. Dotychczas na kupno A320neo zdecydowały się Virgin America, American Airlines, Frontier Airlines, Spirit Airlines i JetBlue Airways.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.