Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Propozycja doposażenia T-72 i PT-91

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 11 grudnia 2015

ZM Bumar-Łabędy proponują wojsku modyfikowanie czołgów rodziny T-72, polegającą na instalowaniu SKO Radew i dodatkowego agregatu prądotwórczego (APU).

Czołgi PT-91 po remoncie w ZM Bumar-Łabędy / Zdjęcie: Michał Likowski

W jednostkach operacyjnych wojsk lądowych znajduje się prawie 500 czołgów T-72 i PT-91. W ramach remontów w pierwszych z nich modernizowane są aktywne przyrządy obserwacyjno-celownicze na pasywne. Nie rozwiązuje to jednak relatywnie małych zasięgów obserwacji w nocy i złych warunkach pogodowych.

Natomiast w odniesieniu do Twardych pojawił się problem braku części zamiennych do izraelskich kamer termalnych I generacji w SKO-1M Drawa-1T (PT-91 dla Ukrainy?, 2015-03-22). Co gorsza, część wozów z pierwszej serii produkcyjnej jest wyposażona w SKO-1 Drawa, oparty o pasywne kamery noktowizyjne.

W związku z tym warszawskie PCO oraz ZM Bumar-Łabędy proponują wojsku wymianę obecnie wykorzystywanych urządzeń na SKO Radew z nowoczesną, polską kamerą termalną, co skokowo poprawiłoby parametry bojowe – szczególnie wozów rodziny T-72 – oraz ułatwiłoby obsługę.

Jako drugi element płytkiej modernizacji przemysł proponuje zainstalowanie, przynajmniej w wozach wykorzystywanych do szkolenia, 12-konnego dodatkowego agregatu prądotwórczego. Identyczne rozwiązanie zastosowano w czołgach PT-91M dla Malezji. Rozwiązanie znacznie ograniczy zużycie paliwa w czasie ćwiczeń - nawet trzydziestokrotnie - a szczególnie podczas strzelań. Ocenia się, że w szybkim tempie skompensuje to nakłady na zakup i zabudowę agregatu.

Modyfikacji można byłoby dokonywać w ramach remontów pojazdów. W ostatnich latach, co roku do zakładów w Gliwicach oraz do Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych w Poznaniu trafia 20-30 czołgów tych typów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.