Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Okręty NATO niedaleko Somalii

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 16 października 2008

7 okrętów Sił Odpowiedzi Sojuszu Północnoatlantyckiego, tworzących Standing NATO Maritime Group 2 (SNMG2), przepłynęło wczoraj kanał Sueski i kieruje się w stronę zaprzyjaźnionych państw Zatoki Perskiej. Celem rejsu jest jednak rejon Somalii, by przeciwdziałać miejscowym piratom.

Niszczyciel rakietowy Durand de la Penne, okręt flagowy SNMG2. Włosi posiadają dwie jednostki tego typu. Okręty o wyporności standardowej 4 500 t, weszły do służby w 1993 i stanowią - obok dwóch młodszych jednostek typu Horizon i 2 lotniskowców - największe jednostki Marina Militarne. Cechą charakterystyczną tych niszczycieli jest silne uzbrojenie artyleryjskie, składające się z 1 działa Otobreda 127 mm i aż 3 dział Oto Melara 76/62 mm Super Rapido / Zdjęcie: Marina Militare

Plaga piratów jest sporym problemem wielu regionów świata. Do niedawna największe ich grupy działały w rejonie Karaibów, Cieśniny Malakki, Zatoki Adeńskiej czy wybrzeży Nigerii. W odróżnieniu od swoich poprzedników, nowocześni piraci nie tyle są zainteresowani ładunkiem statków, co okupem za jednostkę i marynarzy.

W ostatnich latach plaga ta rozprzestrzeniła się u wybrzeży ogarniętej wojną domową Somalii, bijąc pod względem zagrożenia wszystkie pozostałe rejony globu. Ocenia się, że w działania korsarskie zaangażowanych jest 1200-1300 osób. Dysponują oni szybkimi łodziami motorowymi i są uzbrojeni w ciężkie karabiny maszynowe oraz granatniki przeciwpancerne. Od początku tego roku porwali oni ponad 30 statków (zobacz: Plaga piratów w Somalii).

Bandyci działają nawet kilkaset km od brzegu, atakując duże jednostki. Parę tygodni temu próbowali zbliżyć się do okrętu zaopatrzeniowego US Navy, ale po stwierdzeniu, że jest on uzbrojony, zrezygnowali. Udało im się natomiast przejąć statek z ładunkiem broni - w tym czołgami T-72 - który płynął z Ukrainy do Kenii (zobacz: Piraci porwali czołgi).

Od paru lat w pobliżu tego kraju operuje kilka okrętów z USA, Francji, Niemiec, Pakistanu, Wielkiej Brytanii i Kanady, tworzących Combined Task Force 150 (CTF-150), z bazą w Dżibuti. Są to jednak siły zbyt małe, by kontrolować i zabezpieczyć intensywny ruch statków w tym regionie świata. W związku z tym Rada Bezpieczeństwa ONZ zwróciła się do NATO o wydzielenie sił, które będą w stanie zapewnić ochronę statkom przewożącym pomoc humanitarną dla Somalii, w ramach Światowego Programu Żywnościowego.

Sojusz skierował ku Somalii SNMG2, grupę okrętów Sił Odpowiedzi NATO, operującą zwykle na Morzu Śródziemnym. W jej skład wchodzi włoski niszczyciel ITS Durand de la Penne (jako okręt flagowy; dowódcą zgrupowania jest włoski wiceadm. Giovanni Gumiero), amerykański niszczyciel USS The Sullivans oraz 4 fregaty: niemiecka FGS Karlsruhe, grecka HS Themistokles, turecka TCG Gokova i brytyjska HMS Cumberland. Wsparcie zapewnia okręt zaopatrzeniowy z RFN, FGS Rhön.

Jednostki zawiną najpierw do portów zaprzyjaźnionych państw, członków Stambulskiej Inicjatywy Współpracy: Bahrajnu, Kuwejtu, Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dopiero później zostaną skierowane do działań osłony statków zaopatrzeniowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.