Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pożegnanie holenderskich Alouette III

Lotnictwo wojskowe, 18 grudnia 2015

Po ponad pół wieku wojska lotnicze Holandii zakończyły eksploatację śmigłowców Alouette III.

Oficjalnie holenderskie Alouette III zakończą służbę 31 grudnia br. / Zdjęcie: MO Holandii

Po 51 latach nieprzerwanej eksploatacji Koninklijke Luchtmacht (KLu, królewskie wojska lotnicze Holandii) oficjalnie wycofały ze służby śmigłowce wielozadaniowe AérospatialeSA316BAlouette III. Uroczystość pożegnania ostatnich 4 wiropłatów tego typu odbyła się we wtorek w bazie Gilze Rijen.

Holandia nabyła 77 Alouette III. Pierwsze śmigłowce trafiły do KLu w 1964. Do ich zadań należały loty łącznikowe, rozpoznanie i transport medyczny. Alouette brały udział w międzynarodowych misjach pokojowych w Kambodży i b. Jugosławii. W latach 1973-1995 cztery wiropłaty wchodziły w skład zespołu akrobacyjnego KLu Grasshoppers (Pasikoniki).

Od początku lat 1990. w KLu pozostało zaledwie 9 Alouette. Ich zadania stopniowo przejmowały cięższe transportowce jak Boeing CH-47D Chinook (Nowe Chinooki dla Holandii, 2015-09-09) czy Eurocopter AS532 Cougar. Jednak Alouette nadał były używane do transportu członków rodziny królewskiej. Łączny nalot śmigłowców tego typu w służbie KLu zamknął się liczbą ok. 375 tys. godzin.

Dalsza eksploatacja Alouette III okazała się nieuzasadniona z ekonomicznego punktu widzenia. Ostatnie 4 śmigłowce, wycofane ze służby, trafiły do organizacji zaopatrywania resortu obrony. Po przeprowadzeniu niezbędnych przeglądów i prac obsługowych wiropłaty, z których każdy legitymuje się nalotem niemal 10 tys. h, zostaną sprzedane na wolnym rynku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.