Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Barguzin w linii najwcześniej w 2020

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 grudnia 2015

Rosyjskie strategiczne kompleksy rakietowe na podwoziach kolejowych Barguzin zostaną wprowadzone do uzbrojenia później niż dotąd planowano. Najwcześniej w 2020.

Zewnętrznie kompleks kolejowy uzbrojony w rakiety strategiczne nie różni się od składu z wagonami-chłodniami / Zdjęcie: MO FR

Trudna sytuacja budżetu FR powoduje przeciąganie w czasie mniej istotnych dla bezpieczeństwa państwa programów modernizacji uzbrojenia. Opóźniane są też niektóre najdroższe programy. Dotyczy to m.in. strategicznych kompleksów rakietowych na podwoziach kolejowych (BŻRK) Barguzin (silny wiatr syberyjski, wiejący lokalnie nad Bajkałem). Według anonimowych źródeł w rosyjskim resorcie obrony, cały program jego budowy, łącznie z pracami badawczo-rozwojowymi i badaniami, zostanie przedłużony o co najmniej rok. Ponieważ dotąd panowano wprowadzenie kompleksów Barguzin do 2019, można się spodziewać, że w rzeczywistości nie nastąpi to wcześniej niż w 2020.

W lutym br. ujawniono, że kompleks Barguzin będzie uzbrojony w już produkowane międzykontynentalne rakiety balistyczne RS-24 Jars. Zdecydowano, że nie będą projektowane nowe rakiety, specjalnie przeznaczone dla kompleksu. W tym samym czasie jako termin rozpoczęcia testów podawano 2018. Wejście Barguzina do uzbrojenia miałoby nastąpić rok lub 2 lata później.

Wkrótce dowódca RWSN (Wojsk rakietowych przeznaczenia specjalnego) gen. płk Siergiej Karakajew stwierdził, że prace projektowe już zakończono i rozpoczęła się budowa prototypów. Według ówczesnych słów Karakajewa, Barguzin powinien wejść do uzbrojenia w 2019. Niezwłocznie po zakończeniu testów.

Pierwsze oficjalne informacje o budowie nowego BŻRK pojawiły się pod koniec 2012 (Zmodyfikowany Jars na platformie kolejowej, 2013-12-18). Miał on zastąpić kompleks 15P961 z rakietami Mołodiec, który wszedł do uzbrojenia jeszcze za czasów ZSRS, w 1989. Pod naciskiem USA, jako szczególnie trudne do kontrolowania, wykrywania i zniszczenia, strategiczne kompleksy na podwoziach kolejowych zostały wycofane z uzbrojenia w 2005 (warto przypomnieć, że podobnych systemów nie posiadało nigdy żadne inne państwo).

Za skonstruowanie kompleksu Barguzin odpowiada Moskiewski instytut techniki cieplnej (MIT), który w 2010 wygrał konkurs ministerstwa obrony (Barguzin po 2018, 2014-12-27). Jeden zestaw kolejowy ma być uzbrojony w 6 rakiet strategicznych. Resort obrony FR planuje zakup pięciu takich zestawów. Każdy z nich będzie stanowić pułk podporządkowany jednej dywizji rakietowej. Bagruziny mają pozostać w linii co najmniej do 2040.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.