Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA prowokują w Azji

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 01 lutego 2016

Pekin oskarżył USA o prowokacyjne działanie po tym, gdy amerykański niszczyciel rakietowy USS Curtis Wilbur przeszedł w pobliżu spornej wyspy na Morzu Południowochińskim.

USS Curtis Wilbur przeszedł w pobliżu wyspy Triton na Morzu Południowochińskim, która jest przedmiotem sporu terytorialnego między ChRL, Republiką Chińską i Wietnamem. Sobotni incydent został określony przez Pekin jako prowokacja. Amerykańska akcja spotkała się też z ostrożną krytyką ze strony władz w Taipei i Hanoi – regionalnych sojuszników Waszyngtonu / Zdjęcie: US Navy

W sobotę amerykański niszczyciel rakietowy USS Curtis Wilbur (DDG 54), typu Arleigh Burke (Kolejne Arleigh Burke do Japonii, 2014-04-07), przeszedł w pobliżu chińskiej wyspy Triton na Morzu Południowochińskim. Okręt znalazł się w odległości ok. 20 km od jej wybrzeży, co wzbudziło krytykę ze strony ChRL. Władze w Pekinie oskarżyły USA o jawną prowokację.

Wyspa Triton stała się przedmiotem sporu terytorialnego między ChRL, Republiką Chińską i Wietnamem. Władze w Taipei i Hanoi podważają prawo Pekinu do kontrolowania tego obszaru i dążą do objęcia go we własne władanie. Waszyngton, który oficjalnie nie opowiada się po stronie żadnego z uczestników sporu, zabiega o utrzymanie międzynarodowego charakteru wód okalających wyspę Triton i poszanowanie zapisów Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza z 1982, w tym przede wszystkim prawa do swobody żeglugi.

Faktem jest jednak, że USA krytycznie oceniają ekspansywną politykę ChRL w regionie. Waszyngton dostrzega zagrożenie dla własnych interesów w próbie uzyskania przez Pekin kontroli nad Morzem Południowochińskim (Prowokacje na M. Południowochińskim, 2016-01-08). Od wielu lat USA wspierają lokalnych sojuszników w ich dążeniach do podniesienia własnych zdolności obronnych (Tajwan zbudował nowy port morski, 2015-12-16; Kolejne amerykańskie okręty dla Filipin , 2015-11-18). Amerykanie dążą również do zwiększenia własnej obecności wojskowej w regionie (Filipiny przyjmą amerykańskie wojska , 2016-01-12; Posejdon do Singapuru, 2015-12-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.