Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Krab: pełna reaktywacja

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 08 kwietnia 2016

We czwartek w Hucie Stalowa Wola komisja Inspektoratu Uzbrojenia MON podpisała ostatnie dokumenty, związane z akceptacją protokołów badań armatohaubicy Krab.

W Planie Modernizacji Technicznej SZ RP zaplanowano pozyskanie 5 dywizjonów Regina, liczących łącznie 120 sah Krab. Pierwotnie uzgodniony termin zakończenia ich dostaw, planowany na 2025, ma ulec skróceniu / Zdjęcie: Jerzy Reszczyński

Oznacza to, że HSW może już dostarczyć wojsku pierwsze samobieżne armatohaubice Krab na nowym podwoziu wywodzącym się z konstrukcji południowokoreańskiej Samsung Techwin K9 Thunder. HSW ma – aneksowaną pod koniec 2014 – umowę z MON (Nowy Krab gotów do badań, 2015-08-25) w sprawie wyprodukowania do połowy 2017 i dostarczenia SZ RP pierwszego dywizjonu Regina, składającego się m.in. z 24 sah Krab oraz zespołu pojazdów towarzyszących (amunicyjnych, technicznych, dowódczych, itp.).

Huta Stalowa Wola deklaruje, że gotowa jest termin ten skrócić o kwartał. Oznacza to, że w najbliższych miesiącach HSW zmuszona będzie przede wszystkim zintensyfikować współpracę ze swoim południowokoreańskim partnerem, dostawcą i licencjodawcą podwozia K9, które zastąpiło nieudane i źle wykonane podwozie typu Kalina z Gliwic.

Możliwe jest, że wszystkie nowe podwozia dostarczone zostaną do HSW jeszcze w tym roku (ich transport z Republiki Korei do Polski trwa blisko 2 miesiące). Systemy wieżowe, które w HSW wykonano zgodnie z harmonogramem uzgodnionym z MON, od kilkunastu miesięcy czekają w Stalowej Woli na dostawę podwozi. Kraby na nowym nośniku, który docelowo produkowany będzie w kraju, dostarczane będą do wojska partiami. Pierwsze dwie sah, wykonane w sierpniu i wrześniu 2015 na potrzeby programy badań typu, zostaną przekazane wojsku najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.