Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańsko-filipińskie patrole

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 14 kwietnia 2016

Floty USA i Filipin wykonują patrole na Morzu Południowochińskim.

Amerykańsko-filipińskie patrole na Morzu Południowochińskim zdają się być naturalną konsekwencją wieloletniego procesu zacieśniania współpracy wojskowej obu państw. Niemniej jednak przedsięwzięcie, które zapoczątkowano przed miesiącem, nie spotkało się z akceptacją Pekinu. Na zdjęciu amerykański niszczyciel rakietowy USS John S. McCain (DDG 56) i 2 filipińskie fregaty BRP Gregorio del Pilar (PF 15, ex USCGC Hamilton) i BRP Ramon Alcaraz (PF 16, ex USCGC Dallas), typu Gregorio del Pilar / Zdjęcie: USN

Sekretarz obrony USA, Ash Carter, podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Filipin Benigno S. Aquino potwierdził prowadzenie amerykańsko-filipińskich patroli bojowych. Działania podjęto przed miesiącem. Okręty US Navy patrolują wody morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej Filipin. Można podejrzewać, że operacje rozciągane są również na akweny międzynarodowe, będące przedmiotem regionalnych sporów terytorialnych.

Patrole bojowe są kolejnym przykładem zacieśniających się relacji wojskowych Waszyngtonu i Manili. Przed kilkoma tygodniami oba państwa zakończyły wieloletnie negocjacje na temat udostępnienia Amerykanom lokalnych baz wojskowych. USA uzyskają dostęp do baz lotniczych Antonio Bautista na wyspie Palawan, Basa, położonej na północ od Manili, Lumbia na Mindanao i Mactan-Benito Ebuen na Cebu, a także obiektów w Fort Magsaysay w prowincji Nueva Ecija (USA wybrały bazy na Filipinach, 2016-03-21). Jutro mają zakończyć się amerykańsko-filipińskie ćwiczenia Balikatan 2016, w które zaangażowano ponad 8 tys. żołnierzy (Rozpoczęto Balikatan 2016, 2016-04-05).

Władze w Pekinie ostro odniosły się do rewelacji sekretarza Cartera. ChRL odbiera patrole jako prowokację, wymierzoną w powstrzymanie tego państwa przed realizacją jego planów w regionie. W podobnym tonie Pekin wypowiadał się po prowokacyjnych w jego ocenie przejściach amerykańskich niszczycieli rakietowych typu Arleigh Burke w pobliżu spornych wysp zajętych przez ChRL (USA prowokują w Azji, 2016-02-01).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.