Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Umowa na budowę satelity Biomass

Astronautyka, 06 maja 2016

Airbus Defence and Space podpisał z ESA umowę na budowę satelity Biomass. Będzie on mierzył ilość biomasy i dwutlenku węgla uwięzionego w lasach oraz zmiany tych wielkości w czasie.

Zamontowany na pokładzie satelity Biomass radar, działający w paśmie P, będzie mierzył ilość biomasy i dwutlenku węgla uwięzionego w lasach oraz zmiany tych wielkości w czasie / Rysunek: Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space podpisał z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) umowę w sprawie budowy satelity Biomass, który będzie realizował kolejną misję Earth Explorer. Biomass, który ma trafić na orbitę w 2021, będzie mierzył biomasę leśną, umożliwiając szacowanie światowych zapasów i zmian poziomu CO2 w ciągu 5 lat.

Na pokładzie satelity znajdzie się pierwszy w kosmosie radar z syntetyczną aperturą, działający w paśmie P. Dostarczy on niezwykle dokładne mapy biomasy w lasach strefy tropikalnej, umiarkowanej i borealnej, których nie dałoby się stworzyć metodami pomiarów naziemnych. Podczas misji gromadzone będą informacje o lasach na całym świecie, aby określić dystrybucję biomasy i mierzyć jej roczne zmiany. W ciągu 5 lat misji zbadanych zostanie przynajmniej 8 cykli wzrostu w lasach świata.

Użycie radaru z syntetyczną aperturą pozwoli analizować biomasę leśną na podstawie zdjęć wykonywanych w każdych warunkach pogodowych. Biomass będzie również mierzył reliktowe warstwy wodonośne w regionach pustynnych w celu znalezienia nowych źródeł wody, a także wniesie wkład w obserwacje dynamiki pokrywy lodowej, geologię podpowierzchniową i topografię leśną. Biomass będzie mógł obserwować grunt pod koronami drzew, co pozwoli poprawić bieżące cyfrowe modele ukształtowania terenu w gęsto zalesionych obszarach.

Dane z satelity Biomass będą wspierać REDD+, inicjatywę ONZ mającą na celu ograniczenie emisji spowodowanych wylesianiem, poprzez systematyczne monitorowanie lasów w narażonych obszarach.

Biomass zostanie zbudowany na bazie satelity AstroBus-Medium z awioniką AS250 i 12-m rozkładaną anteną. Jego awionika i struktura nośna opierają się na standardowej, ale konfigurowalnej konstrukcji, która spełnia potrzeby wielu rożnych misji na niskiej orbicie okołoziemskiej i może być dostosowana do wymagań klienta. Satelity Astrobus zostały użyte w misjach SPOT6/7 (30 lat satelitów SPOT, 2016-02-25), KazEOSat-1, Ingenio i Sentinel-5 Precursor.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.